BONSAI-KAI

Rady pro začátečníky - tvarování bonsají atd.

Bonsai-Kai     Úvod do bonsají     Pěstování     Druhy     Styly     FAQ     Techniky
Styly bonsají

Tvarování bonsaje

  Tvarování je spolu s řezem základní technikou, s jejíž pomocí kreativně vytváříme z výchozího materiálu (yamadori, školkařský materiál, vlastní výpěstky) novou bonsai. Pojmem "tvarování" se většinou rozumí proces sestávající z několika kroků (o nichž bude dále řeč), přičemž těmi nejviditelnějšími z nich jsou bezpochyby tvorba mrtvého dřeva a drátování větví, jejich následné ohýbání a rozmístění za účelem vybudování koruny bonsaje.
  Hned na začátek je třeba poznamenat jednu důležitou věc - tvarování jakéhokoliv stromu je neodlučně spjato s jeho pěstováním a je v podstatě jeho nástavbou. Každý začínající bonsajista by se měl ze všeho nejdříve naučit, jak stromy udržet alespoň při životě, poté pochopit jejich potřeby a specifika, aby stromy začaly prosperovat, a až nakonec se pokusit jim dát nějaký tvar. Ač už to bylo na mnoha místech mnohokrát řečeno a napsáno, stejně ještě mnoho stromů hyne pod rukama nedočkavců, kteří nemají potřebné znalosti o tom, jak stromy pěstovat, ale i přesto chtějí za každou cenu vytvořit "instantní" bonsai!

Pravidla neboli obecná doporučení

  Tvarování bonsají se neřídí pravidly, jak se občas trochu nepřesně interpretují tvarovací postupy. Je však řada doporučení, kterých se lze více či méně při tvorbě přidržet - pomocné berličky, platné především pro méně zkušené a méně nadané. Hojně je využívám, ale dávám si pozor, abych se jimi nenechal svazovat. I tyto berličky se zde pokusíme vypsat.Verze pro tisk