Bonsai-Kai

Rady pro začátečníky

Úvod do světa bonsají Obsah rad pro začátečníky je dále aktualizován a rozšiřován! Postupně jsou doplňovány popisy druhů, techniky a stručně problémy při pěstování. Také nějaké fotografie, odkazy atd.!

Co zde naleznete

  Tyto stránky jsou jakousi přílohou stránek Bonsai-Kai, určenou pro začínající zájemce o pěstování bonsají. Neposkytují vyčerpávající přehled pěstitelských postupů a tvarovacích technik, jen jakési pěstitelské minimum pro plnohodnotný začátek.

Co je bonsai?

  Strom v misce. Tolik překlad z japonského označení.
  Ve finále by bonsai měla co nejvěrohodněji působit dojmem starého stromu. Pokud zrovna nechcete za každou cenu sbírat vavříny po výstavách, měla by se líbit a dělat radost především vám.
  Bonsai není žádný extra rostlinný druh. Bonsaje jsou pěstovány z normálních stromů a keřů, které běžně rostou kolem nás. (Nebo třeba kolem Japonců, Číňanů, Malajců atp., je-li jejich domovinou jiná část světa) Jednotlivé druhy stromů jsou více či méně vhodné na bonsai, ovšem běžná velikost stromu na tuto vhodnost nemá zásadní vliv! Více o vhodných druzích v sekci Druhy.

Venkovní bonsaje pro začátečníky

  Rady jsou obecně psány pro venkovní bonsaje, naleznete zde však i informace o pokojovkách . Řada věcí platí pro pěstování rostlin obecně.   Co naleznete zde by vám mělo stačit, abyste mohli začít a nemuseli se zdržovat hledáním vyšlapané cesty. Ovšem, i někteří z nás takto začínali a průkopnicky divoká krása tohoto postupu má své neodolatelné kouzlo. Časy průkopníků jsou však víceméně minulostí. Abyste bonsaje mohli pěstovat skutečně kvalitně, musíte znát mnohem víc a hlouběji, než nabízí stručný souhrn našich stránek.
Dokonalé vstřebávání všech informací vždy musí jít ruku v ruce s praxí.
  Kdo to s bonsajemi myslí vážně, má několik možných cest, jak se k informacím dostat. Jenže - ony si ty rady často protiřečí a některé jsou vyloženě špatné. Že někdo bonsaje pěstuje dlouho, totiž ještě nutně nemusí znamenat, že je pěstuje správně. Jak to má ale začátečník poznat?
  Všechny názory dvou bonsajistů na problematiku pěstování nemohou být totožné. Na Bonsai-Kai se snažíme radit jen to, co neodporuje mínění většiny členů, především pak pěstitelů s dlouholetou zkušeností.

Žádné rady tady ani jinde neberte jako dogma!
Bonsai je živý organismus, žádné podmínky ani žádné dva stromy nejsou stejné!

Nic jako přesný návod u bonsají neexistuje!
Dejte na vlastní rozum a cit!