BONSAI-KAI

Rady pro začátečníky - pěstování bonsají

Bonsai-Kai     Úvod do bonsají     Pěstování     Druhy     Styly     FAQ     Techniky
Pěstování bonsají

Úvod do pěstování bonsají

  Je to prostě radost. Ovšem, taky zodpovědnost, vytrvalost a píle. Pokud chcete jen mít reprezentativní stromy bez práce, taky to jde. Péči vám za peníze zajistí někdo jiný.
  Samozřejmě, jsou úkony, na které si sami netroufnete a pak je v pořádku, když strom svěříte někomu zkušenému. Základní péči byste však měli zvládnout sami, jinak nejste bonsajista.
  Popis základů pěstování odpovídá mé současné úrovni znalostí. Budu jej pravděpodobně aktualizovat. Okruhy pěstování, kde jsem lehce dál než za základy, zde neuvádím, nebo jen naznačím.
  Řada zkušených bonsajistů vám v mém textu najde řadu nedostatků, někdy i chyb. Netvrdím, že tam nejsou. Je třeba si však uvědomit, že oni sami, pokud mají dát dohromady komplexní návod, často narazí v některých bodech na nesmiřitelný nesouhlas svých stejně zkušených kolegů. Neznám u nás tak komplexního bonsajistu, kterému bych odkýval všechno. (Neznám ale dost dobře všechny naše bonsajisty:-) ).
  Někde k textu, ač je určen pro laiky, přidám i odbornější pojem. (Odbornější pojem) - umístím jej do závorky. Např. (Apikální dominance). Zkraje jsem to považoval za nevhodné. Ale kdo bude chtít, stačí, když si ono slovo či spojení zadá do vyhledávače a zjistí mnohem více. A když se pak budete s někým bavit, budete aspoň v obraze:-).

Bonsai musí růst

  Aby bonsai prosperovala, musí růst. Její malé velikosti tedy nedosáhnete tím, že ji budete "hladovět". Naopak, je potřeba dosáhnout vitality a zdravého růstu. V opačném případě vám budou odumírat větve, reznout jehlice či žloutnout listy, řádit škůdci a choroby atp.

Velikost bonsají

  Bonsaje se pěstují ve velikostech od několika centimetrů až po něco přes metr. Bližší popis k různým velikostem najdete dále na stránkách. Velikost misky má souvislost s objemem zeleně bonsaje.
  Nedá se říci, že je lepší či snazší pěstovat menší, nebo naopak větší bonsaje. Oboje mají své krásy a svá úskalí.

Dan PánekVerze pro tisk