Bonsai BONSAI-KAI

Bonsai - rady pro začátečníky

Bonsai-Kai     Úvod do bonsají     Pěstování     Druhy     Styly     FAQ     Techniky
Venkovní bonsaje - o stránkách

Knihy

  Knih pro začátečníky je celá řada. Jejich kvalita je velmi různorodá. Informace v některých knihách jsou zastaralé. Jinak jsou tyto knihy většinou, podobně jako rady na těchto stránkách, určeny lidem bez bližšího zahradnického vzdělání. Existuje celá řada kvalitních knih o lety prověřených zahradnických technikách, životních procesech stromů atd., které se vyplatí znát.
  Nebudeme zde zatím doporučovat žádné knihy pro začátečníky, každá vám něco dá, ač někdy může uvádět i nevhodné rady, pocházející převážně z dob, kdy toho v Evropě a zejména ve východním bloku bylo o bonsajích známo jen velmi málo.

  U všech knih autorů ze zemí mimo střední Evropu berte na zřetel, že klimatické podmínky jejich domoviny bývají značně odlišné. Na pěstování to má zásadní vliv. Pokud nejste schopni si poznatky převést do našich podmínek, inspirujte se u nich jen tvarovacími technikami a estetikou, která je vám blízká.

Časopisy

  U nás v češtině vycházejí dva. Bonsaje a japonské zahrady(BaJZ) a BONSAI.
  Ze zahraničních lze doporučit velmi kvalitní Bonsai-Focus, či Bonsai-Art, ovšem spíš pro už lehce pokročilé.
  Nejlepší je sehnat někoho, kdo má kupu starších čísel a bude vám je ochoten půjčit.

Internet

  Na webu jsou mraky informací. Existují diskusní fóra a přehršel stránek o bonsajích. Hledejte. Některé odkazy, které jsou podle nás zajímavé, najdete na těchto stránkách buď u jednotlivých témat, nebo v sekci Odkazy.
  Stručný základ vyhledávání na webu.

Bonsajové kluby

  Je dobré nějaký ve svém okolí najít a vyrazit tam. Nejlepší školu dostanete přímo nad stromy. Opět samozřejmě záleží, jaké budete mít štěstí a na koho natrefíte. Věřte však, že většinu klubů tvoří vášniví bonsajisté.

Výstavy, ukázky tvarování, semináře

  Určitě lze doporučit návštěvy jakýchkoli podobných akcí. Čím více, tím lépe. Úroveň samozřejmě může být různá.

Lidé kolem bonsají

  Nejvíce vám mohou dát lidé, kteří bonsaje dlouhá léta pěstují. Řada z nich se nezdráhá se o své zkušenosti podělit.

  Někdo raději pěstuje, někdo spíše tvaruje, někdo dobře ovládá obojí. Vážte si více zkušených pěstitelů, kteří neovládají tvorbu mrtvého dřeva, než opačně. I stromy to tak určitě více ocení. Každý také není od přírody umělec, přesto může být uznávaným odborníkem. Umět jen tvarovat je málo, cit pro živou rostlinu je nezbytnou částí dobrého bonsajisty. Nemáte-li jej, raději třeba malujte nebo sochařte.

  Většina lidí také má své osvědčené postupy. Kdo to dělá jinak, dělá to tedy špatně. Nemusí to tak vždy být. Často je více dobrých cest, ani sledované cíle nemusí být totožné. Pozorujte výsledky toho, kdo vás něco učí. Jeho výsledky, ne třeba výsledky těch, co u něj tvarují.

  - odkazy na mail některých našich členů.

propepu@gmail.com - Josef Soukal
milankarpisek@gmail.com - Milan Karpíšek

Verze pro tisk