Kingii Taisho-en - komentáře

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Re: Kingii Taisho-en - komentáře

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 03 srp 2010 08:45

Dotaz si zapisuju a v nejbližších dnech se Albertoví ozvu.
Jinak hlásím opětovné spuštění překladů na pondělí 9.8. - minulý týden jsem byl několik dní pryč, teď bylo hodně práce a v nejbližších dnech mě opět čeká menší cestování, tak ať to není kouskované a vy víte. na čem jste :) .
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Jiří Svačina v 03 srp 2010 09:39

Jalovce trpí houbami na celém světě. Ne stejnými. Právě proto musí při dovozu projít karanténou - aby se k nám nezavlékalo něco neznámého. Milane Libochovičtí mají v klubu dámu která je zaměstnancem fito... Je příjemná / tuším že se jmenuje Dvořáková, nevím jistě - zapoměl jsem jméno / . Možná by neškodilo třeba přes Vaška se jí zeptat na doporučení účinných přípravků...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Milan Kulhavý v 24 srp 2010 19:39

U příspěvku z dnešního dne mě zarazila cena té zmiňované borovice(poslední fotka)-skutečně ta udávaná cena je správně? 82000,- Euro? To je cca 2 130 000,-Kč ...
Zdraví Milan,Pardubice.
Milan Kulhavý

Příspěvekod Josef Soukal v 25 srp 2010 09:39

Zarazila mě úplně stejná věc. To snad není možné...
Josef Soukal

Příspěvekod Milan Karpíšek v 25 srp 2010 09:54

mě ani ne, Kluci říkali že na letošní kokufu nebylo problém si koupit strom za milion. Mám doma dvd o Suzukim a ten tam kupuje strom taky za pár desítek milionů jenů. Kvalita holt něco stojí, dokonce není problém koupit mrňavý shohiny kolem půl mega v jenech což je asi 100 000,-
Milan Karpíšek

Příspěvekod Milan Kulhavý v 25 srp 2010 11:21

Tak to je teda hustý...Představuju si,jak ten Oyakata jede na nákup a v kapse má 10 000 000,- na nákup bonsají...to mě hlava nebere.A to by mě teda zajímalo,když tu výše uvedenou borovici NAKOUPÍ za 82000,- za kolik ji pak asi PRODÁ !!! :shock: :o
Zdraví Milan,Pardubice.
Milan Kulhavý

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 25 srp 2010 11:42

No jsou to ceny pro nás závratné...ale je třeba mít na mysli, že jsou v Japonsku časté aukce stromů (a misek a příslušenství), kde se pak tyto astronomicky drahé bonsaje nejen prodávají, ale především kolují mezi jednotlivými bonsajisty špičkové úrovně. Takže když se tady Oyakatovi bude líbit tenhlestrom za 2 mega, tak si třeba počká, až ho dá majitel do aukce a nabídne mu za něj jiný stejně hypoteticky drahý strom a třeba se domluví...Takže, kdo ví, jaké obchody tam probíhají a kolik vlastně vozí Oyakata v kapse :-). Možná že by k tomu měl co dodat někdo fundovanější, napadá mě třeba Č. Sosnovec?
Největší vtip ale musí být se k takovým stromům dopracovat - to jest zdědit po několika generacích předchozích pěstitelů nebo nakoupit za těžké háky. "Normální" bonsajista má asi vstup do této společnosti nadobro zavřený.
Nedávno jsem měl v Uh. Hradišti v ruce katalog z jedné takové prodejní aukce a daly s v něm najít podobně přepálené ceny, když už strom, tak budižm nejvíc mě ale dostala cena skoro půl mega korun za jednu misku! :shock:
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Tom Benda v 25 srp 2010 20:39

Jen Bůh ví :-), co to bylo za kus. Pamatuju na starém IBC reportáž z nějaké aukce, kde se dražily parádní staré kusy, v péči i 350 let - za 250-400.000,- dolarů!
Misku jsem viděl za 900.000,- na naše, rozměry 200x100x50, pálená keramika.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Jiří Svačina v 27 srp 2010 01:18

Katalogové ceny jsou na východě pro ty co tam obchodují vždy základem pro jednání. Byl jsem několikrát u investic - nákupu strojů, a po několika jednáních, závěrečném v Japonsku, byla konečná cena kontraktu o něco méně než čtvrtina původní, kterou nabídli jejich Evropští zástupci na naši poptávku...
Před časem se v Japonsku pohyboval nějaký čas jeden z Brněnských profesorů-dendrologů. Ukazoval nám na přednášce obrázky ze školek, kde byly vidět na poli, ve větším množství, nádherné bonsaje, dle sdělení více než stoleté stromy, připravované k prodeji. Při dotazu na cenu tehdy uváděl, že tam u nich se rovná asi tak ceně večeře ve slušné restauraci...
U běžných uměleckých předmětů, keramiky a starožitností to bude podobné, zvlášť když se jedná o nějakou kolekci - více kusů.
Ale u aukcí a známých, špičkových děl bude občas ta cena skutečně závratná...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Ondřej Němec v 27 srp 2010 10:03

Tak Jirko zjisti adresy těch školek "za babku, pardon za večeři" a my se tam s Tomem vypravíme na nákupy :-D. Nejsem Oyakata, abych nakupoval za miliony.
Ondřej Němec

PředchozíDalší

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en