sumi-e

Co se nevešlo do jiné kolonky.

Moderátor: Josef Soukal

sumi-e

Příspěvekod Jarmila Pánková v 16 bře 2011 14:38

Vcera doslo v nasem kurzu na tema "borovice". V duchu jsem si kladla otazku co na mou borovici asi reknou odbornici zde na foru. Sama se nemohu rozhodnout co ji chybi a co prebyva...ostatne posudte sami:
sumie4m.jpg
sumie4m.jpg - tusova malba

Kdyz jsem vcera vrhala tazave a bezmocne pohledy na Japonku, ktera nas uci, smala se a nenapovedela. Tak nevim.
Jarmila Pánková

Re: sumi-e

Příspěvekod Tom Benda v 16 bře 2011 15:00

Tak jednoznačně jí chybí vrchol :-)
Na první borovici je to ale dobré!
Větve jsou ještě trochu strnulé, přidej do nich více pohybu, ohyby a zlomy, esíčka a zetka.
Líbí se mi kmen, takhle bys na nějaké další lekci mohla zkusit větev ume.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Mirek Halatin v 16 bře 2011 16:48

Moc hezký výsledek :) Pokud se snažíš o stylizovaný realistický obraz pak bych zjemnil srukturu obrostu a pokusil se více pracovat s bílou (vykreslování obrostu vyplněním jeho okolí). Pohyb větví se mi líbí. Nic extrémního, příjemně působící :).

Pokud se snažíš o výrazně stylizovaný asijský obraz, pak bych vynechal obrost směřující dolů. Pohyb větví dramatický a celkové proporce stromu jsou spíše menší koruna ku mohutnějšímu kmenu.

Krásná technika, má atmosféru. Držím palce ať to jde čím dál lépe.
Mirek Halatin

Příspěvekod Jarmila Pánková v 16 bře 2011 19:22

Hlavni ukol byl naucit se tahy stetcem, ktere navozuji iluzi struktury borky na kmeni a vetve.
Na jehlice zadny figl neni, ty se museji delat jemnym stetcem kazda extra.
Priznam se, ze jsem v te chvili neresila zda to ma vypadat jako realisticka ci stylizovana borovice, stacila mi jakakoliv borovice.
Vrchol je mimo "zaber", protoze to tak bylo i na ideove predloze, kterou jsme ke cviceni dostali. Hruba kompozice - umisteni kmene- je podle predlohy. Detaily -vetve a obrost- uz byly nase dilo. Byl to zapas. Nikdy driv by mne nenapadlo, ze budu tolik premyslet nad tim, jak ma vypadat borovice.
Jarmila Pánková

Příspěvekod Josef Soukal v 17 bře 2011 10:11

Je to pěkná kresba. Z pohledu bonsajisty bych jen otrhal jehlice jdoucí dolů a borovici trochu zkrátil a přizvednul větve - teď má habitus tak trochu "pinus sylvestris pendula". :D Silné spodní větve borovice určitě nesou víc obrostu, než je na obrázku a rozprostírají se do vodorovných pater. Zvláštní, jak se pravidla pro pěstování bonsají převzatá z přírody dají zpětně aplikovat na kresbu přírodní borovice. Jinak řečeno - neposuzuju kresbu stromu podle skutečného stromu, ale podle jeho napodobeniny v misce,která by jako skutečný strom měla vypadat. :D
Nejvíc se mi líbí nasazení pravé větve. Vím, že je dost obtížné realisticky znázornit větev jdoucí dopředu. Tobě se to povedlo skvěle.
Josef Soukal

Příspěvekod Milan Karpíšek v 17 bře 2011 13:32

co dodat? kdybych se k tomuhle dopracoval tak bych byl docela spokojenej!

tvar řešit nebudu, kresba se mi líbí a kmen a větve jsou podle mě pěkně vystiženy, budu muset zamakat na sobě. já jsem se dostal zatím jen sem, viz obrázek
Přílohy
P1090292_resize.jpg
P1090292_resize.jpg -
Milan Karpíšek

Příspěvekod Jarmila Pánková v 17 bře 2011 16:33

Milane, me se Tvoje kresba zda byt docela zkusena - tahy tuzkou mas dynamicke, podstatu jsi vystihl dobre.

U sumi-e je docela narocne, ze se jede rovnou na cisto, zadne predkreslovani, v lepsim pripade se to da udelat nejdriv svetlejsi tusi. Vyzaduje to plne soustredeni a nevahat, protoze papir je hodne savy a zaskobrtnuti stetce je hned videt - tus se zacne rychle rozpijet do stran. Styl prace se stetcem maji hodne propracovany, takze urcite prvky malby jsou prekvapive temer bez prace a pritom vypadaji velmi verohodne.
Uvidim, co bude za ukol za tyden. Uz jsme meli bambus, travu, listy ze dvou tahu stetcem. Trava mi dala take dost zabrat.

Dekuji vsem za diskusi, je zajimave sledovat jak to kazdy vnima trosku jinak.
Jarmila Pánková

Příspěvekod Dan Pánek v 17 bře 2011 16:58

No, Jájo, je to borovice, to se pozná a to je dobrý :-)
Tahle technika se mi hodně líbí, její možnosti a právě kouzlo těch tahů...
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Josef Soukal v 17 bře 2011 21:14

Vím, že nešlo v první řadě o tvar stromu, ale o techniku kreslení.
Reagoval jsem ve smyslu následující Jájiny věty:
"Nikdy driv by mne nenapadlo, ze budu tolik premyslet nad tim, jak ma vypadat borovice."
S ohledem na to byla asi moje odpověď ovlivněna jakousi "ne/profesní deformací". :D

To jen pro upřesnění, ten obrázek se mi moc líbí.
Josef Soukal

Příspěvekod Jarmila Pánková v 18 bře 2011 14:41

Take jsem si uvedomila, jakymi cestickami se ubira mysleni: kdyz se na prvni hodine maloval bambus, mela jsem mnohem vetsi presvedceni, ze to je "dobry bambus", ackoliv se s nim, jako s realnou rostlinou setkavam minimalne. Az u borovice mi doslo, ze je to prave tim.
A i kdyz nase ucitelka mluvi cesky velmi roztomile, preci jen se na nekterych nuancich uz nejsme schopni domluvit, takze vyuka probiha spis ukazovanim , odkoukavanim a napodobovanim. Vysledne "poznani" z hodiny ma presah vice smery, nejen tim, ze vam odpradavna rikali, co se se stetci nikdy nema delat a ted najednou je to ta spravna cesta k splneni zadani.
Az budeme mit opet nejake drevite tema, hodim to sem.
Jarmila Pánková

Další

Zpět na Ostatní