Podzimní barvy - Ulmus parvifolia

Co se nevešlo do jiné kolonky.

Moderátor: Josef Soukal

Podzimní barvy - Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jiří Svačina v 19 říj 2012 17:14

Před léty jsem dovezl z Německa či Holandska v maličkých mističkách několik rostlin, asi jako tužka, ale s droboučkými lístky , údajně pokojových jilmů . Doma na oknech se jim to moc nelíbilo a já časem pochopil že nejsou až tak moc teplomilné a že jim bude lépe v zahradě... A tak se dnes těším z několika cca 6m vysokých stromů...
Léta u nás dobře rostou a v tomto období krásně barví ... Když jsem před několika dny ukazoval Mart. Ašebrenerovi větvičku ke svému překvapení jsem zjistil že ta jasně červená mezi temně červenými listy je barva plodů ...
ulmus_0112.jpg
ulmus_0112.jpg -
ulmus_0120.jpg
ulmus_0120.jpg -
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Re: Podzimní barvy - Ulmus parvifolia

Příspěvekod Aleš HAMPL v 20 říj 2012 07:40

Opravdu nádherné vybarvení. Nemohl byste sem dát jednu celkovou fotku aby bylo vidět, v jakém tvaru rostou?
Aleš HAMPL

Příspěvekod Tom Benda v 21 říj 2012 11:44

Včera jsem takovej jilm cca 4*5m skácel, bohužel bez focení. Bylo mi ho hrozně líto, měl nádhernou korunu - a stejné barvy, řekl bych, že to byl stejný druh. Také komplet naplozený.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Jiří Svačina v 21 říj 2012 12:17

to - Aleš , celek jen pro orientaci, tento je bez zásahů v horní části, ale ne moc kvalitní obrázky, kdo to tu znáte se v tom vyznáte...a Tom - jméno - napsal jsem původ, ale je to asi dovoz z východu, já si nejsem zcela jistý, zda je to základní druh, nebo zda se jedná o nějaký kultivar... mám tu i další velké jilmy pro srovnání, tyto - /mám tři veliké rostliny /pokud zaprší/ barví nejlépe - lépe než třeba zelkova...ale v miskách a i v otevřeném skleníku je i po mrazících stále ještě zelený...
Je možné je hodně dlouho udržovat malé, ale tak asi nekvete - mnoho let jsem na nich doma neviděl plody...
Zdravím
ulmcelk0116.jpg
ulmcelk0116.jpg -
ulmcelk0132.jpg
ulmcelk0132.jpg -
Jiří Svačina

Příspěvekod Luděk Urbanič v 21 říj 2012 22:20

Taky mi roste na zahradě jeden cca 15ti letý kousek, ale ten se do "barvy" zatím chystá. Kvete a plodí už několik let a je zajímavé menší stromy a stromky kterých mám z řízků z tohoto stromu a jsou asi jen o 3 nebo 4 mladší ale pravidelně stříhané nekvetou. Evidentně je to tím střihem - že jilm stále dokola tvoří pokračovací výhony a ne plodné zkrácené větvičky. Mimochodem i ten můj jilm kvete stejně jako třeba jabloně jen na větvích směřujících dolů.
Další zajímavostí je, že ačkoli se jedná o geneticky stejný materiál - každý se jinak a v jinou dobu vybarvuje v jinou dobu opadává. Dva bráši vedle sebe celý rok stejné hnojení, stejná zálivka a jeden je už téměř opadaný, zatímco druhý měl ještě před týdnem nové mladé výhonky - stříhané byly taky ve stejnou dobu - někdy v červenci naposledy, takže o růst vyprovokovaný řezem se určitě nejedná.
Luděk Urbanič

Příspěvekod Jiří Svačina v 22 říj 2012 10:42

- Luděk - u nás je drobet víc barev, napršelo, a asi mám také trochu drsnější podmínky, ve víkendu jsem projel Mikulov-Lednici-Valtice, tam asi sucho - jen žluté barvy... Ještě k těm Jilmům - nemáte někdo zkušenosti s výsevy těchto semen - hned do písku ? ...bude jich hodně , ale asi část prázdných ..... :?
Děkuji a zdravím :)
Jiří Svačina

Příspěvekod Luděk Urbanič v 22 říj 2012 17:13

No u nás se to taky pěkně barví včetně našich jilmů - v práci máme kolem plotu areálu nasazených několik desítek U.glabra a ty jenom hrají barvami - pěkně na střídačku - žlutý, červený, dva žluté, purpurový, žlutý ...... V neděli jsem byl v lese a tam ořešáky černé na slunci až oslepovaly svou zlatou barvou. Jen ty moji číňani, metesequoia, a modříny pořád nic.

Co se týče semen - velice rád bych nějakou zkušenost měl, ale bohužel jilm plodí pouze a jenom prázdné nažky :( .
Luděk Urbanič

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 22 říj 2012 18:41

Před časem jsem nakoupil osivo Ulmus parvifolia. Stratifikoval jsem asi 3 měsíce a klíčivost byla tuším přes 70 %. Mám dojem, že ty tři měsíce ani nebyly potřeba, protože něco vyklíčilo předčasně již v ledničce. Část jsem si nechal na další rok, ale to už poklesla na 5-10 %, i když je fakt, že mi to navíc částečně zplesnivělo.
Zatím nemám žádné velké stromy, takže ještě neplodí, ale variabilita v podzimním vybarvení je u nich značná, jak je vidět na přiložených fotkách.

A ještě k těm barvičkám: mám 4 javory francouzské, z jednoho zdroje a každý se vybarvuje trochu jinak. Pro focení jsem je seskupil vedle sebe. :D

Ota
Přílohy
Ulmus parvifolia - 1.jpg
Ulmus parvifolia - 1.jpg -
Ulmus parvifolia - 2.jpg
Ulmus parvifolia - 2.jpg -
Ulmus parvifolia - 3.jpg
Ulmus parvifolia - 3.jpg -
Acer monspessulanum.jpg
Acer monspessulanum.jpg -
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Jiří Svačina v 22 říj 2012 20:51

Krásné barvy díky moc . Mám rád ty zlaté - a hlavně červené. Nemám to ověřené ale myslím si že více červené je na sromech ve vlhčím prostředí - a když je podzimní chladná rána zastihnou více v růstu... U nás je mimo zahradu sucho a většina stromů kolem plotu byla chvíli žlutá, ale už je opadaná...
Semena se mi z části zdají být použitelná, tak uvidíme časem.
Hezký den :D
Jiří Svačina

Příspěvekod Jiří Svačina v 24 říj 2012 09:31

- A když to klíčí u Oty...provedl jsem průzkum pod stromy a našel několik loňských semenáčků ... a protože už to padá, natrhal kbelík /semen s listy/... uvidíme... ;) .
Jiří Svačina

Zpět na Ostatní