Stránka 11

Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 03 led 2011 00:00
od Lukáš Sirotný
Tak někdo se o svátcích družil na blatech a my zas trochu netradičně v keramické dílně - je totiž třeba, aby tady na Kai vyráběl misky opravdu každý :lol: . Sešli jsme se na Vsetíně, v keramické dílně místního centra volného času, kterou má na starosti Martin Cigánik. Z bonsajistů vyskytujících se na internetových fórech se kromě nás zúčastnili ještě Míra Halatín, Martin Drábek a Ondra Šrámek, autor fotek.
Pod vedením Martina se plácalo z plátů i točilo na kruhu, fotky výrobků až podle toho, co vyjde z lednového výpalu... ;)

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 03 led 2011 01:51
od Jiří Svačina
Dobrý ... :o :( Kdo ještě nic nedělá z keramické hlíny ať se přihlásí... :) :roll: :)

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 03 led 2011 13:07
od Mirek Halatin
akce opět moc pěkná... ještě jednou díky Martinovi Cigánikovi za zprostředkování... jsem moc zvědavý jak vyjde ten kýbl :) ... z šamotu na kruhu jsem měl "krásně jemné" ruce...

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 04 led 2011 11:39
od Dan Pánek
Jen tak dál. Já předevčírem ze 7 kilo hlíny dvě mističky, malou a střední. Vycentrovaní celkem v pohodě, ale pak jsem je utrhal :-)
Ten kruh se točí na druhou stranu, než bych chtěl a nějak tam ty ruce nemůžu šikovně dostat :lol: U pana Svačiny to šlo, doma mi dělá větší mísa problémy.

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 04 led 2011 13:48
od Otakar Hlaváček
Pěkná práce, těším se, že brzy budou i nějaké povýpalové fotky.
Já jsem si přes svátky také trochu s hlínou hrál. Netrénoval jsem ale točení jako Dan, ale jen modeloval v ruce.
Mimochodem Dane, 7 kg hlíny na dvě mističky? Není to trochu moc? Nezůstala nějaká kolem na stěnách? :lol:

Ota

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 04 led 2011 14:15
od Jiří Svačina
To Shimpo u mě má plynulou - velmi dobrou regulaci... U misek je dobré nějakou cidlinou stlačit hodně dno, ale ponecávat je silnější - vyšší, udělat si prstem nahrubo středový otvor - steče tam voda, přebytečnou vodu hubkou odebrat aby se to dole moc nerozmáčelo. Nebo můžeš i na kruhu trochu přisušit, třeba fénem... A při točení stěny zarovnat strunkou vršek, a výš a nahoře už jen namáčet ruce, aby to klouzalo - neutrhlo se nade dnem...a materiál u dna můžeš také zeslabit až po zavadnutí - obtáčení ...dost se toho odebere - 3.5 kg mokré hlíny na polotovar středně velké misky je celkem normální...
Ať se dílo daří

Re: Zimní keramičení na Vsetíně

PříspěvekNapsal: 07 led 2011 16:12
od Jarmila Pánková
Koukam, ze se nam keramicka sekce utesene rozrusta!
7kg hliny je na vystredeni docela dost, pro stredne pokrocile se pocita cca 2kg, jestli se nepletu. Hlavne je treba prizpusobit techniku mnozstvi hliny, vetsi mnozstvi chce jine hmaty. Nekdy je lepsi nejdriv si strihnout neco mensiho, po delsi prestavce v toceni i za cenu toho, ze se to hodi hned do kalniku, protoze to byla jen rozcvicka.