Keramický víkend v Zastávce

Vše o keramice

Moderátor: Tom Benda

Keramický víkend v Zastávce

Příspěvekod Dan Pánek v 02 srp 2010 00:04

U pana Svačiny proběhl keramický víkend. Zaměření bylo hlavně na točení na kruhu, v sobotu nás zaučovala Jája Pánková, ochotně pomohli i zběhlejší keramici ze Slovenska, Tomáš Macek z artkeramiky a samozřejmě pan Svačina, v neděli nás vedla Miroslava Randová a Petr Novák z keracentra Doupě. Proběhly i ukázky tvorby obdélníkových a oválných misek. Velký dík patří profikeramikům, kteří se zdarma neváhali podělit o letité a pracně nabyté zkušenosti a přivezli potřebné vybavení (hlavně kruhy). A panu Svačinovi, který to domluvil a poskytl zázemí.

V pohodové atmosféře a zahrnuti pohostiností rodiny pana Svačiny, užili jsme si celou akci. Zároveň probíhal i ostrý výpal v peci na dřevo. Přikládám fotky mých pokusů.
Přílohy
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg - Tohle původně měla být mísa na salát, ale nakonec taková jakoby literátka.
Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg - Tuhle jsem je zdobil, točila jí Jája.
mala.jpg
mala.jpg - Jedna menší
kaskada.jpg
kaskada.jpg - A naopak jedna větší, vrchol mého snažení a nácvik na kaskádovku pro modřín Vláďi Krýla. Na potřebnou výšku bylo málo hlíny, ale co ty na takovýhle tvar, Vláďo?
Dan Pánek
Administrátor

Re: Keramický víkend v Zastávce

Příspěvekod Jiří Svačina v 02 srp 2010 10:04

I počasí bylo fajn...
15.jpg
15.jpg -
19.jpg
19.jpg -
28.jpg
28.jpg -
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 03 srp 2010 15:20

Byla to bezvadná pohodová akce. Točení na kruhu bylo velmi zábavné a dokonce se nám povedly i docela použitelné výrobky.
Výsledky svého snažení zatím neukážu, neboť zůstaly na místě na dosušení a přežah. Na glazovaní nejspíš později použiju nějaké vlastní mixy. :D

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Tom Benda v 03 srp 2010 19:42

Toho točení je mi líto. Ale stejně bych ho nebyl schopen, bříško na palci pravé ruky mi projelo dláto při čištění jalovce.
Těším se na další fotky a třeba pokračování akce, pokud budou vítáni začátečníci. Nebo se konečně donutím a vezmu si první lekce v Cheiron T v Táboře.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Luboš Masař v 04 srp 2010 16:24

Koukám,že ste si to užili.Tím víc mě mrzí,že
jsem se nemohl zůčastnit.Tak příště :D
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Jarmila Pánková v 09 srp 2010 13:05

Setkani se povedlo a pritomni se shodli na tom, ze by se mohlo zopakovat.
Catering byl vytecny, nadoby se tocily vetsi a vetsi, jen to moc rychle uteklo.
Komentuji akci az dnes, driv jsem nebyla na siti.

PS: Prosim zucastnene, kdo mel pomucky Colorrobia, zatoulalo se mi toto naradi http://www.propec.cz/naradi/0403.jpg (gumova ledvinka, seda)
a http://www.propec.cz/naradi/s1100.jpg (cidlina kovova, pruzna, tvar vajicko). Nemate po srazu neco z toho 2x? (k zubatemu skrabatku se uz prihlasila Mirka s Petrem, to uz nehledam)
Jarmila Pánková

Příspěvekod Josef Soukal v 10 srp 2010 11:53

Použitelné Oto? :) To co prezentuje Dan je podle mně skvělé.
Jen tak dál...
Josef Soukal

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 11 srp 2010 16:39

Nechci mluvit za Dana, beru to jen ze svého pohledu. Ale když vidím, s jakou lehkostí se dá točením dosáhnout požadovaného tvaru, tak prostě ty své pokusy, kdy sice nějakého, ale ne vždy přesně žádaného tvaru po delším trápení hlíny dosáhnu, nemohu při jejich hodnocení používat moc superlativů. :D

Jájo, nějakou gumovou ledvinku jsem určitě v ruce měl, ale nic jsem si neodvezl. Naposledy jsem jí viděl ležet v neděli ke konci akce mezi čerstě dosušovanými výrobky.
Snad se vše najde ...

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Jiří Svačina v 12 srp 2010 01:12

143.jpg
143.jpg -

Vložil jsem na své stránky pár obrázků z víkendu i vypálené keramiky...tenhle byl poslední z této akce...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 27 srp 2010 15:00

Nakonec mohu prozatím ukázat dvě dosušené misky, které jsem si odvezl ještě čerstvé a dokončoval jsem je až doma. Samozřejmě již bez pomoci kruhu. První vznikala pod vedením Petra Nováka, zatímco u druhé radila Mirka Randová. Záměrem nebyl žádný přesně definovaný tvar, spíš jsem si s hlínou tak trochu hrál a snažil se vstřebat alespoň nějaké techniky a postupy obou keramiků. Díky tomu byla hlína brzy docela "unavená" a dopadlo to jak to dopadlo. :D
Zvláště ten druhý tvar nebyl zrovna ideální na bonsajovou misku ... silné stěny a zvláště silné spodek. Navíc dno kulovité a zasahující až pod základnu, kde již začínají nožičky. Ale nechtěl jsem to úplně zahodit, takže jsem si trochu pohrál s dokončováním ...
Jinak oproti předchozímu dni, kdy se používala nějaká jemná hlína, jsem k točení používal nějakou směs s hrubšími kousky. Myslím, že je to nějaký mix s přídavkem šamotu, který si Jiři Svačina sám připravuje.

Ota
Přílohy
točená1.jpg
točená1.jpg -
točená2.jpg
točená2.jpg -
točená2-edit.jpg
točená2-edit.jpg - zde jsem načrtnul, jak zhruba vypadal profil původně vytočené nádoby
Otakar Hlaváček

Další

Zpět na Keramika