Danovo nepodarky 2010

Vše o keramice

Moderátor: Tom Benda

Re: Danovo nepodarky 2010

Příspěvekod Tom Benda v 02 úno 2010 12:35

Myslím, že ten valing na podkládání bude wadding z kcdoupe.cz :
Wadding: (pro podložení výrobků do pece na dřevo)

je v podstatě to samé tedy: (jako na kcdoupe výše uvedený nátěr na pláty)

* Oxid hlinitý 60%
* Kaolin 40%

+ doporučujeme přidat

* Piliny + Vysokožárný jíl
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Jiří Svačina v 02 úno 2010 15:19

Já to zkoušel ale s dalším ostřivem už ta hlína není tak plastická, hůř se s ní pracuje a výsledek / ale na cca 1250°/ byl skoro stejný.

K tomu valingu, ano správně, Waddingu . Já původně používal na podkládání směs složenou třetinou z kaolínu, pilin a odpadní kameninové hlíny . Ale ten díl /u mě aluminiumhydroxidu -AlOH3/ je dobrý,je to po výpalu křehké, ještě méně se to chytá a lépe sundává.../oxid hlinitý nebyl dostupný/.
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Jarmila Pánková v 02 úno 2010 15:31

Hlinu Wittgert 9sf jsme urcite take meli a v predchozi verzi ustala 1260C v elektrice (pokud se lektorka nespletla, nebo si nezapomnela pri programovani vzit bryle) Ale tuhle mi nekdo rikal, ze ted maji novou verzi, co je cernejsi a na nizsi telotu, tak nevim. Stejne tak muze byt v peci rozdil teplot i v leketrice to muze delat rozdil kolem 100C, co rikali majitele peci.
Na tech 1260C uz byla trochu vitrifikovana, mela v sobe vyhorele vpichy ale nebublala. Cili byla evidentne prejeta ale drzela tvar.
Dane mas-li jeste igelit z baliku 9sf hliny, zkontroluj, zda je tam teplota jakou maji na Propecove WEBu.

U tech "tabulkovych" teplot bych se jeste chvili zastavila. Setkalijsme se s tim, ze nektery vyrobce udava zcela mezni teploty zatimco jiny udava nejvyssi, ve ktere to mohl vyzkouset (napr. mnohe hliny od Svidy vydrzi vic, nez udava vyrobce)

A kdyz rikas bubliny - na kolik prezahujete a jakou strmost mate u vypalove krivky kolem teplom vyhorivani uhliku?

Prace keramika se da zhatit v mnoha po sobe jdoucich technologickych krocich, nikdy neni vyhrano, dokud to clovek nedrzi v ruce, vytazene z pece (a i tak se jeste mohou dit prekvapeni jako mikrotrhlina na vaze)

Jak to ted vypada s vypalem u Toma, u nas doma radi nejaka chripajzna, nevim zda vydrzim.
Jarmila Pánková

Příspěvekod Dan Pánek v 03 úno 2010 13:34

Díky za odkazy, Jájo. Teplota 1200 je uvedena přímo na balení. Misky jsem pálil rovnou, bez přežahu. Křivka je ta pomalejší podle nastavení pece, mám v tom mezery a budu se muset dovzdělat, abych odpověděl přesně.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 03 úno 2010 16:42

Já mám ze stejné hlíny tuto misku: viewtopic.php?f=7&t=373&start=30#p4370
A jak jsem psal, při 1260 °C se zdeformovala. Ale menší mističky (cca 10-12 cm), které jsem zkoušel před tím, snášely tuto teplotu bez problémů. Hlína byla koupená už někdy loni na jaře, takže není vyloučené, že se trochu změnilo složení.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Dan Pánek v 14 úno 2010 19:12

Mám rozpracovanou následující oválnou misku. Počítám s ní pro parvifloru Kokonoe blížící se chokkanu. Miska je pro styl dost vysoká, z pěstitelských důvodů, snažil jsem se ji navrhnout tak, aby byla dostatečně hluboká (předpokládám vážnější problém v kořenech), ale nepůsobila příliš masivně, ani příliš nepoměrně šířka vs. délka. Je z Tomovy hlíny, což bohužel znamená nepříliš atraktivní barvu po vypálení, pokud mi Tom neporadí, čím ji po přežahu dobarvit. (Navrhoval misku dělat z již upravené hlíny u něj, ale byl jsem netrpělivý :-) )
Nechali byste povrch surový, nebo jej vyhladili? A pokud by se vám chtělo - jaké nožičky byste dodělali ( u hranaté by to bylo asi jednoznačnější) - budu je dodělávat v pondělí večer.
Přílohy
oval2.jpg
oval2.jpg - Jako poměr obal CD
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Tom Benda v 15 úno 2010 09:51

Dane, já bych volil hladší povrch, ale tuhle misku nehlaď! Je super takhle, fakt parádní miska - až tedy dořešíme nohy.
Já bych nejradši neviděl žádný :-) a jen někde na jednom místě našel díru, průduch do prostoru pode dnem... Víš, co myslím?
Jenže to s touhle miskou nepůjde, jedině bys povyzdvihl dno. Nebo jestli se Ti podaří misku opticky dobře nastavit... to si ale koledujeme o další optickou váhu. No, tak jako tak, další zvýšení přijde a ubere tím misce trochu elegance...
Jestli máš ještě nějakou hlínu na další misku, tuhle nech neuhlazenou.
Ten povrch zatmavíme, neboj :-)
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Dan Pánek v 15 úno 2010 10:19

Vím, co myslíš, Tome, ale to asi opravdu nepůjde ;) . Hezké by to bylo. Zatím uvažuji tenké nožičky s oválným profilem, které budou až téměř do krajů, aby miska nepůsobila polokaskádovitě a krátké zrovna tak akorát, aby to působilo stabilně jak opticky, tak v reálu.
Hladit tedy nebudu, hlíny už mám na takovouhle asi málo, ale nevadí, není všem dnům konec. Ještě mě napadlo vyhladit spodní rantl a horní část, nechat hrubý jen ten středový pás.
Mám trochu obavy, co s miskou udělá výpal, s tou hlínou se fakt pracuje trochu jinak, než s těmi co znám a tak nevím, jestli jsem technicky dobře zvládl spoje.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Jiří Svačina v 15 úno 2010 12:06

Nožičky na této misce bych asi řešil nižšími půlobloučky asi tak v.1 x š.2 cm s mezerou uprostřed přední-zadní strany. Horní i dolní rantlíky i nožičky bych vyhladil, trochu se to stejně naježí při výpalu aby to nebylo moc ostré...
Ta Parviflora je jemnější, ne moc drsná, chtělo by to asi jen nějakou jemnou pastelovou barvičku světle hnědou se šedou, matnou...
Ale pokud si dobře pamatuji tu rostlinu, tak bych asi volil spíš trošičku větší a pokud možno nižší misku...
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 15 úno 2010 12:41, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

PředchozíDalší

Zpět na Keramika