Zahrada pod peřinou

Moderátor: Daniel Vlach

Re: Zahrada pod peřinou

Příspěvekod Hugo Studeník v 14 led 2009 18:10

Je jasné , že založení do záhonu je nejbezpečnější způsob , bohužel při větším množství rostlin to začíná být problém !
Před několika lety jsem přišel o pár tuzemských stromů které byly zimovány na lavici . Podle mého názoru namrzly kořeny - rostliny začaly rašit ale pak stagnace a konec . Je pravdou , že nemohu vyloučit ani možné uschnutí vlivem zamrznutého substrátu . Nicméně jsem od té doby opatrnější a rozhodně otužilé věci dávám vždy k sobě na zem . Určitě je ale rozdíl mezi podmínkami u nás na Valašsku a třeba na Jižní moravě !
Hugo Studeník

Příspěvekod Petr Šika v 14 led 2009 20:48

Ponechání, stromů na policích v zimním období se mi již vymstilo, smrt je dost vysoká cena, ano bylo několik mírných zim, ale jestliže se teplota v noci objektivně pohybuje déle než týden pod minus deseti stupni, řeknu to takhle, svoje stromy bych na policích nenechal! Tím nechci nikoho soudit či poučovat.

PeŠi
Petr Šika

Příspěvekod Jiří Svačina v 14 led 2009 22:13

Já už jsem komentář napsal, ale obecně problém není tak v tom jak vysoký je, nebo byl, mráz na počátku zimy - v těchto dnech, tedy do nějakých cca - 25 C. Rostliny na policích i ležící na zemi , pokud nejsou zapuštěné nebo pod sněhem, promrznou prakticky téměř stejně . Rozdíl a problém může být u některých choulostivějších druhů - rostlin s dužnatými kořeny, větším obsahem vody - namátkou Tis-Tsuga, které mohou být mrazy nenávratně poškozeny, a také je otázkou jak mokrý substrát zamrzal - co tomu řeknou použité misky. Ale krizové období i pro jinak velmi odolné rostliny jako je třeba náš domácí buk - Fagus sylvatica , je předjaří. I jen mírné zvýšení teplot k nule a sluníčko tyto rostliny probouzí a následný už i jen mírný mrazík je poškozuje ...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 17 led 2009 14:47

Já bych si něco podobného také nedovolil. Už je to přes 10 let, kdy jsem, ukolébán několika mírnými zimami, nechal stromky na policích. A zrovna přišla tužší zima a řada nadějných stromků to nepřežila. Hlavně tisy a habry.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Hugo Studeník v 18 led 2009 02:26

U mě to byly také většinou habry a jeden hloh .
Hugo Studeník

Předchozí

Zpět na Zahrady nejen japonské