Zahrady inspirované Japonskem...

Moderátor: Daniel Vlach

Zahrady inspirované Japonskem...

Příspěvekod Jiří Svačina v 14 črc 2009 10:29

Galerii obrázků z vlastní zahrady i řady dalších prací z poslední doby doplnil na svých stránkách pan Pius Notter. Nenazývá tyto zahrady Japonskými ale zcela jistě je správné, že je skromnější a uvádí, že se jedná o tvorbu evropskou, a jen inspirací pro tyto práce je tvorba zahradních mistrů na dálném východě... Podívejte se jak čistě jsou zpracovány nejmenší detaily, zvlášť upozorňuji na skvěle provedený "kamenný potok-obrázek 24" ... :) :roll: :) http://www.swiss-bonsai.ch/1012/index.p ... &Itemid=33
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Re: Zahrady inspirované Japonskem...

Příspěvekod Dan Pánek v 14 črc 2009 13:40

Co se týče prvků zahrady, velmi pěkné. Dojem mi ale kazí ty moderní budovy, podle mého vkusu architektonicky silně nezdařený pokus o skloubení užitného prostředí se zahradou. Působí na mě příliš stroze, neútulně, násilně a nepřirozeně, asi bych v takové zahradě nemusel trávit volný čas, jakkoli na to netrpím, snad bych tam měl za chvíli depréze. :lol:
Ale já jsem asi staromilec, nemám nějak ty moderní designy v lásce.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Jiří Svačina v 15 črc 2009 09:32

To je mimo jiné právě jeden z rozdílů tradičních "velkých" Japonských zahrad, které byly většinou zasazeny do příjemného prostředí klášterů a často navíc ještě využívaly takzvaně "vypůjčených scenerií" hor, kopců, lesů v pozdí výhledů. Dnes už se ale celá řada těchto zahrad i v Japonsku nachází v městské - výškové zástavbě a o své výhledy tím přišla. Přes tato rušivá omezení jsou ale stále kouzelné. Jejich stavební prvky, čisté, prosté + ne příliš barvami hýřící rostliny, precizní sladění rozměrů i barev, slouží jako inspirace /jak je vidět/ k nádherným realizacím v tomto duchu i v jiných částech světa. A určitě se shodneme, že i mezi moderními hranatými budovami ze železa, skla a betonu je podobný kout pohlazením pro duši vnímavého diváka. Snad téměř nikdo z nás bohužel nemá možnost budovat svou zahradu na potůčcích někde uprostřed hor - lesů. A tak já beru i tyto částečně městské realizace v omezeném prostoru jako poučné...
A právě zásluhou pana P. Nottera nejsou postaveny na několika dovozových lampách šlapácích nebo kašničkách ale na kombinaci rostlin, jejich umístění, velikosti, vzhledu a ročními obdobími měnících se barvách listů.
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Tom Benda v 31 črc 2009 21:39

Určitě na tom něco je. A taky jsem se těšil, že tam najdu fotky jedné atriovky z nějakého hotelu, už je to spousta let, co to bylo i na b-dnes. Ta mě tenkrát oslovila. A překvapila jednoduchostí.
Tom
Tom Benda

Zpět na Zahrady nejen japonské