Půdopokryvné - kobercové -plazivé - ...

Moderátor: Daniel Vlach

Půdopokryvné - kobercové -plazivé - ...

Příspěvekod Josef Soukal v 12 zář 2013 09:23

Jelikož začínám postupně řešit zahradu a nemám dostatečnou znalost druhů a kultivarů rostlin, chci vás poprosit o radu.
Řeším především plochy podél cest, mezi kameny a obecně všechny plochy mezi výsadbou, které bych chtěl opatřit jen nízkým zeleným kobercem.
Třeba viz tato fotka: download/file.php?id=9719&mode=view

Na internetu je spousta informací a pár hodin už jsem u toho proseděl, ale spíš bych se chtěl zeptat na konkrétní zkušenosti.
Vyhovující budou především asi Saginy, případně některé kultivary Sedum, Acanea, Hebe, atd. - samozřejmě dle stanoviště (stín/slunce...)
Jestli máte kandidáta,který se vám osvědčil - který je odolný, nenáročný, HEZKÝ (ideálně sytě zelený a co nejdrobnější :) , rychle rostoucí, snadno řízkovatelný :D ) tak prosím o reference.
Nejvlhčí místa v zahradě možná půjdou zamechovat, na jiných prostorech vyzkouším i vyšší kobercové porosty z trvalek. Jen ne mulčovací kůru... :evil:

Díky
Josef Soukal

Re: Půdopokryvné - kobercové -plazivé - ...

Příspěvekod Jiří Svačina v 13 zář 2013 08:57

Sagina má dvě formy, jedna je hezky svěže zelená ale děsně se plevelí, ta druhá netvoří semena, ale zase je stále lehce do žluté barvy...ne tak pěkná . Na obrázku jsou obě - víc vidět ta plevelivá ..... Pokud mají být pěkné vyžadují denní zálivku + trvale údržbu :( .
Já po zkušenostech s tou nekonečnou údržbou + sluníčkem na několika zahradách - nejen letošním "vypalováním se" výše jmenované používám - doporučuji...... na plochách s plným sluncem jen drobný lomový štěrk + nízké plazivé jalovce, - ty nejmenší jsou J.horizotalis... /zelená = Prince of Wales, modrá = Ice Blue, žlutá barva=Golden Carppet/, a na větší plochy klasický stříhaný trávník... případně dle polohy a potřeby další už větší půdu časem zcela pokrývající rostliny....jako třeba Microbiota atd.....a ty jsi na vysočině, kde ty podmínky pro růst jsou drobet jiné a tak k dispozici i další možné rostliny - třeba plazivé smrky atd....je tam u vás vyšší vlhkost , než tady kolem .......třeba zmíněné hebe tu zcela spolehlivě vymrzá...
Hezký den :D
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 13 zář 2013 17:38

Pro nízký zelený koberec asi nejlépe ta sagina, ale může se Ti dost rozplevelit i tam, kam nechceš. To je ale problém i řady dalších druhů. Dala by se použít třeba nějaká drobnolistá plazivá mateřídouška, pak jsou různá nízká, plazivá rdesna, dobře se rozrůstá i vrbina penízková.
Pokud by Ti nevadil trochu vyšší vzrůst, tak pěkně půdopokryvně se chová třezalka kalíškatá. Dobře obráží i po sekání.
Hebe, které také zmiňuješ, bych asi vynechal. V našich podmínkách dost často vymrzá.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Aleš HAMPL v 14 zář 2013 18:17

Jak píše Ota, vrbina penízková je fakt odolná, mně odolává v trávníku :x
Aleš HAMPL

Příspěvekod Josef Soukal v 16 zář 2013 09:04

Díky. Šlo mi opravdu o co nejnižší koberec - vrbina vypadá slibně, rozhodně vyzkouším. Mateřídouška mně taky napadla, ve větších polštářích vypadá moc krásně.
Josef Soukal

Příspěvekod Luděk Urbanič v 16 zář 2013 12:29

Pěstuju/ zkouším několik druhů už mnoho let - tady jsou mé zkušenosti:

Sagina subulata
+
- za dobrých podmínek plochu rychle zaroste svěže zeleným kobercem

-
- vžaduje trvalé vlhko, nejlépe roste právě tam, kde to vůbec nepotřebujeme

Mateřídoušky
+
- krásně kvete - mám několik kultivarů + několik jejich spontanních kříženců každý kvete jinak a hlavně jindy
- na rozdíl od saginy si vystačí s minimem vody - letos jsem zaléval jen v těch největších vedrech - to už začínaly vadnout
- rychle roste - dvě sazenice v pohodě zarostou i 1m čvereční za sezonu
- voní - třeba i cironově

-
-potřebuje aspoň půl dne slunce - jinak je řídká a nekvete, ve stínu neroste vůbec
- je náchylná na vymrznutí, stojí- li přes zimu v mokru, tak jí uhnívají kořeny - ta vymrzlá je ale schopná zregenerovat

Sedum acre - rozchodník prudký
+
-roste ještě rychleji než mateřídouška
-pěkně žlutě kvete
-jako sukulent se obejde téměř bez vody
-roste všude a je prakticky nezničitelný

-
- je jedovatý - nic pro alergiky - ti na něj musí v rukavicích

Cotoneaster dammeri
+
- drobný list
- na rozdíl od jiných skalníků se opravdu plazí těsně při zemi
- na jaře bílé květy, na podzim červená "jablíčka" + vybarvení listů
- nenáročný - roste na slunci i ve stínu (tam ale nekvete)

-
- hlavně zpočátku roste velmi, velmi pomalu

Neopaxia australasica
+
- ze všech "náhrad trávy" jediná jako tráva (spíš travička) vypadá
- v létě drobné bílé kvítky
- šíří se neuvěřitelně rychle podzemními oddenky - závisí na struktuře půdy - oddenek roste skrytě třeba 20 cm a pak z něj po celé délce vyrostou listy, takže pořád nic a najednou doslova přes noc přibyde velká zelená plocha - po pěti letech intenzivního množení jsem měl z jedné sazeničky zarostlé plochy asi tak 10m čtverečních

-
ačkoliv se pár let zdála jako naprostý ideál tak po jedné zimě, která navíc nebyla nějak vyjímečná (na zimu zatahuje) úplně a totálně zmizela - ze všech stanovišť i kontejnerů - nevylezl ani lísteček a po oddencích v zemi ani stopy - jako když uschne bambusový les - když už - tak všechno

neopaxia..jpg
neopaxia..jpg - Neopaxia australasica
Luděk Urbanič

Příspěvekod Josef Soukal v 16 zář 2013 14:25

To je krásně popsané, moc díky :!:
Josef Soukal

Příspěvekod Aleš HAMPL v 20 zář 2013 11:04

Pepo, ještě k té vrbině: Už jsem to naznačoval, že se ale rozplevelí i tam, kde nechceš. To je ale asi daň za každou kytku, která se dobře a rychle množí.
Aleš HAMPL

Příspěvekod Tom Benda v 24 zář 2013 20:03

Dobrá je taky Cotula squalida...
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Josef Soukal v 25 zář 2013 09:47

Cotula vypadá moc dobře, dík Tome :!:
Josef Soukal

Další

Zpět na Zahrady nejen japonské