Kámen v suibanu

Moderátor: Milan Kulhavý

Kámen v suibanu

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 15 říj 2012 20:23

Tento kámen jsem tu před časem představil v tomto vlákně: viewtopic.php?f=44&t=776
Pochází z Maroka, z okraje saharské pouště.
Výrobu dřevěných podložek zatím neovládám a zrovna u tohoto kamene by to asi bylo pro začátečníka komplikovanější. Proto jsem se pokusil vyrobit suiban. I při této činnosti mám ještě velké rezervy, takže to nedopadlo úplně podle představ. Glazura měla být méně lesklá a trochu světlejší, ale s tvarem i velikostí jsem víceméně spokojen. Nerovnosti jsou patrné hlavně zezadu a prasklina je zasypaná. :D

Kámen mi připomíná skalnatý útes na pobřeží. Trochu jsem pátral v japonské terminologii suiseki a myslím, že by mohl být označen jako útes Araiso-ishi, případně obecněji jako pobřežní kámen Isogata-ishi. Jsou tu však větší experti přes kameny, tak věřím, že to upřesní.

S umístěním na suibanu jsem si trochu hrál a vlastně nevím, jak by to mělo správně být. A protože má tento kámen ještě malého "bratříčka", zkoušel jsem přidat i jeho. :D
Je vůbec přípustné umístit na suiban více kamenů najednou, když jsou stylově podobné? Jaká jsou pravidla?

Jo a omluvte kvalitu fotek. Je to foceno na vysoké ISO, bylo málo světla.

Ota
Přílohy
DSCF3585_resize.jpg
DSCF3585_resize.jpg -
DSCF3582_resize.jpg
DSCF3582_resize.jpg -
DSCF3589_resize.jpg
DSCF3589_resize.jpg -
DSCF3591_resize.jpg
DSCF3591_resize.jpg - detail povrchu
Otakar Hlaváček

Re: Kámen v suibanu

Příspěvekod Luboš Masař v 16 říj 2012 15:19

Nejsem expert na kameny,ale kámen se mi
moc líbí.Suiban je taky v poho,ale myslím si
že by měl být pro tento kámen trochu nižší.
S bratříčkem to vypadá taky dobře ale jako
suiseki to asi neprojde.Si myslím :)
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 17 říj 2012 16:47

Asi by mohl být ten suiban ještě nižší, ale při výrobě jsem si spíš říkal, jestli nebude moc mělký. :D
V reálu to tolik nevypadá, trochu asi opticky zkresluje ten spodní stín. Výška je 2,5 cm + 0,5 cm rantlík s nožičkami.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Miroslav Kment v 21 říj 2012 20:20

Pěkný kámen Oto,snad jen k suibanu výška není tak důležitá, na japonských výstavách jsou vidět o mnoho vyšší.Spíš stěny suibanu vytvořit kolmější, takto je bliže bonsajové misce.Jinak barva se mi moc libí a písek také.Když budeš chtít tak ti daizu mohu vysochat, už nějaké zkušenosti s výrobou daiz mám.Dokud neni daiza neni suiseki :lol:Ne, to je nadsázka ja nejsem ortodoxní suisekář, nicméně nabídka platí. ;) Sláva
Miroslav Kment

Příspěvekod Luboš Masař v 22 říj 2012 16:17

A co říkáš Slávku na toho bratříčka?
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 22 říj 2012 18:27

Díky Slávo za rady. S tou kolmostí stěn jsem to netušil. U příštího suibanu to zohledním. :D
Za nabídku výroby daizy děkuji též, musíme to někdy probrat osobně. Ale asi to zatím budu zkoušet sám. Přece jen vlastní tvorba, jakkoliv nedokonalá, přináší více potěšení. ;)

Luboš Masař píše:A co říkáš Slávku na toho bratříčka?

Jak je to s tím mrňousem by mě také zajímalo. :D

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Josef Soukal v 23 říj 2012 11:55

Mně osobně se to s bratříčkem hodně líbí - i když se neumím rozhodnout, která varianta je hezčí - každá vyjadřuje něco jiného.
Osobně myslím, že to jako suiseki neprojde - spíš je to takové neklasifikovatelné miniaranžmá, ale nerozumím tomu, tak raději počkám na vyjádření Slávy.
Josef Soukal

Příspěvekod Miroslav Kment v 24 říj 2012 21:26

Mohu jen prezentovat svůj názor a to že bratříček se mi v suibanu líbí a klidně to takto vystavil.Jde přeci o harmonické potěšení oka a duše a u tohoto aranže jsem potěšen.Jinak dva kameny v suibanu jsem už také viděl v nějakém japonském katalogu z výstavy.Igor by byl na toto téma přesnější,třeba na jednom seminaři vyprávěl o škole suiseki, která vůbec neuznává daizy, jen čistotu a tvar kamene.Oni, Japonci jsou taky jen lidi a jistě se také vášnivě přou o pohledu na suiseki nebo bonsaje.Tak, abych to nějak shrnul asi jako suiseki ne, ale pohledový kámen ano.Třeba někdo liguráky neuznává jako suiseki a přesto se vystavují a získávají ocenění.Já si myslím že do budoucna půjde o estetiku a harmonii, než o pravidla a dogma.Záleží kam se evropské kamenářstvi i bonsaje budou ubírat. Já preferuji spiše pocity s prvního dojmu ,než rozebírat chyby a detaily a bratříčci na mě zapůsobily velmi dobře. ;) Zdraví Sláva
Miroslav Kment

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 25 říj 2012 17:36

Tak to jsem rád, že to není tak úplně mimo. :) Díky za vysvětlení.
Jinak jsem ten kámen nikde nenazval suiseki, i když je fakt, že jsem si pro něj vypůjčil označení ze suiseki terminologie. Ale to bylo jen pro případ, že by se náhodou někdy objevil na nějaké dřevěné podložce. :D

Ota
Otakar Hlaváček

Zpět na Suiseki