Den po dni - návrat do minulosti (1. - 27. den)

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Den po dni - návrat do minulosti (1. - 27. den)

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 12 črc 2010 09:47

0. den

7. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/palm ... japon.html

kingii1_01.JPG
kingii1_01.JPG -

Zdravím všechny, tohle je můj druhý den v Zemi vycházejícího slunce a věřte mi, že mi z toho všeho jde hlava kolem. První den jsem přiletěl, měl jsem asi hodinku na seznámení se zahradou a hned mě zapojili do pracovního procesu tak, že jsem si ani nestihl vybalit foťák. A to jsem dorazil nenajezený, nevyspaný...
Dneska už byl "normálnější" den, to znamená den k pos... Snad si už dneska nějak přeberu fotky a od zítřka vám začnu ukazovat, co se tady všechno děje.
Zatím přesazení tohoto palmata - kousek ve stylu koště, který jsem si pořídil. Strom není špatný, víc mě však zaujal jeho kultivar, na bonsaje naprosto perfektní.

kingii1_02.JPG
kingii1_02.JPG -

Hrubé větve jsem zahřížil a koncové větvičky nařízkoval, abych ze stromu využil maximum.

kingii1_03.JPG
kingii1_03.JPG -

kingii1_04.JPG
kingii1_04.JPG -

kingii1_05.JPG
kingii1_05.JPG -

Podívejte se na ta kraťoučká internodia a to rostl ve volné zemi, co potom udělá v misce! I listy jsou pěkně miniaturní
Sayonara!
Lukáš Sirotný

Re: Den po dni - návrat do minulosti (1. - 27. den)

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 13 črc 2010 11:51

2. den - zaštipování javoru, prosvětlení kuromatsu, přesazení a tvarování shimpaku

9. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/dia-2-o-no.html

kingii2_01.JPG
kingii2_01.JPG -

Den jsem začal zaštipováním několika momiji - konkrétně tato arakawa mě opravdu dostala. Oyakata mi přidělil javory, které budu muset v příštích dnech každé ráno kontrolovat a podle potřeby zaštipovat.

kingii2_02.JPG
kingii2_02.JPG -

Některé výhony už trochu utekly.

kingii2_03.JPG
kingii2_03.JPG -

Zaštípneme je ale stejným způsobem.

kingii2_04.JPG
kingii2_04.JPG -

Podle Oyakaty se spodní výhon nachází v ideálním momentu pro zaštípnutí.

kingii2_05.JPG
kingii2_05.JPG -

Potom mi bylo nakázáno přinést tuto thumbergii a pročistit jí jehlice a vybrat výhony.

kingii2_06.JPG
kingii2_06.JPG -

Tady je výsledek, parádní kousek! Snad jsem ho svými zásahy nijak neznehodnotil...

kingii2_07.JPG
kingii2_07.JPG -

kingii2_08.JPG
kingii2_08.JPG -

kingii2_09.JPG
kingii2_09.JPG -

kingii2_10.JPG
kingii2_10.JPG -

kingii2_11.JPG
kingii2_11.JPG -
Lukáš Sirotný

2.den

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 13 črc 2010 12:04

2. den - II.

kingii2_12.JPG
kingii2_12.JPG -

Potom jsem měl na přesazovací stůl odnést tuto sabinu a vybrat jí vhodnou misku (i když nakonec ji stejně vybral Oyakata).

kingii2_13.JPG
kingii2_13.JPG -

Báze stromu nejspíš nebyla příliš atraktivní, proto došlo k přikájení kořenů výš na kmeni.

kingii2_14.JPG
kingii2_14.JPG -

Dalším krokem tedy bylo odřezání celé spodní, nežádoucí partie kmene - jak můžete vidět, strom má dostatek nových kořenů.

kingii2_15.JPG
kingii2_15.JPG -

Po přesazení jsem měl provést "remake", takže hurá do práce!

kingii2_16.JPG
kingii2_16.JPG -

Probral jsem trochu obrost a lépe definoval jednitlivá patra, nedělal jsem nijak zvlášť velké změny, nechtěl jsem něco pokazit hned první den svého pobytu.

kingii2_17.JPG
kingii2_17.JPG -

A teď už jen zasloužený odpočinek.

kingii2_18.JPG
kingii2_18.JPG -

Pár z přesazených stromů umístěných ve skleníku - tento shimpaku má neuvěřitelné partie mrtvého dřeva.

kingii2_19.JPG
kingii2_19.JPG -

A v případě tohoto habru to byla láska na první pohled.

kingii2_20.JPG
kingii2_20.JPG -

Na večeři volská oka s osmaženými brambory a telecím z Kobe, ani se raději neptejte, co mě stál olivový olej...
Lukáš Sirotný

1.den,přílet do Japonska,seznámení s Taisho-en,kuromatsu

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 15 črc 2010 11:28

1. den

8. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/search/label ... results=20

kingii1_01.JPG
kingii1_01.JPG -

Takže začínáme prvním dnem. Cesta byla opravdovou odyseou - ze Santiaga de Compostela jsme autem vyrazili do Madridu, pak jsme chytli let do Paříže, kde jsme se taky takhle pěkně vyblejskli, a pak hurá na Tokio. Tam nás čekala Maki, aby nás vzala na Šinkanzen, po cestě se mi ale někam zatoulalo jedno z mých zavazadel, takže jsme pak museli prošmejdit půlku Tokia, abychom ho nakonec se štěstím objevili.

kingii1_02.JPG
kingii1_02.JPG -

Z vlaku jsem udělal pár fotek, u nás se dálnice zakopávají, tady je zas staví do výšky.

kingii1_03.JPG
kingii1_03.JPG -

Několik rozkvetlých třešní.

kingii1_04.JPG
kingii1_04.JPG -

Po příjezdu k Taisho-en se nejdříve střetnete s čajovými plantážemi.

kingii1_05.JPG
kingii1_05.JPG -

Mí noví spolupracovníci, Tomek z Polska.

kingii1_06.JPG
kingii1_06.JPG -

A John (Armitage) z Anglie, který je tady už potřetí a který mi ukázal a ještě určitě ukáže, jak to tady všechno funguje.

kingii1_07.JPG
kingii1_07.JPG -

Po zhruba hodinové prohlídce zahrady a kratším rozhovoru s Oyakatou jsem pomohl Aoyagi sanovi s přesazením této borovice.

kingii1_08.JPG
kingii1_08.JPG -

Potom jsem sám přesadil tenhle klenot.

kingii1_09.JPG
kingii1_09.JPG -

Další ve dvojici Tomek a já.

kingii1_10.JPG
kingii1_10.JPG -

kingii1_11.JPG
kingii1_11.JPG -

Nakonec jsem začal čistit další kuromatsu, moc jsem toho dneska nestihnul, celkem jsem ale pracoval jenom tři hodinky, protože z hladu, nevyspání a časového posunu jsem byl rád, že jsem rád.

kingii1_12.JPG
kingii1_12.JPG -

Tady je můj pokojík s futonem na spání.

kingii1_13.JPG
kingii1_13.JPG -

Kuchyně.

kingii1_14.JPG
kingii1_14.JPG -

Neměl jsem ale síly na to si něco připravovat, proto jsem si na večeři koupil porci sushi a jedno bento.

kingii1_15.JPG
kingii1_15.JPG -

A nějaký prapodivný, i když chutný džus. To je pro dnešek vše, zítra se můžete těšit na víc fotek.
Lukáš Sirotný

3.den,pískovací místnost,tvarování borovice,stromy T-en

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 18 črc 2010 15:19

3. den

9. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/3-tristes-dias.html

kingii3_01.JPG
kingii3_01.JPG -

Po třech dnech v Japonsku si stále připadám jako v Jiříkově vidění...Na ráno jsem neměl přidělenou žádnou práci, takže jsem po příchodu trochu uklidil přesazovací prostory, kde se nachází tento stroj na přesívání akadamy a taky velice zajímavý domeček.

kingii3_02.JPG
kingii3_02.JPG -

Tady pískují mrtvé dřevo u stromů. Aniž bych to předtím věděl, tak jsem včera pracoval na jednom minishimpaku s úžasným vypískovaným dřevem (viz včerejší fotky).

kingii3_03.JPG
kingii3_03.JPG -

Tohle je moje pracoviště, když přišel Oyakata, měl jsem si přinést tuto akamatsu.

kingii3_04.JPG
kingii3_04.JPG -

Podoba stromu před prací.

kingii3_05.JPG
kingii3_05.JPG -

A takto dopadl, slyšel jsem něco o tom, že Japonci mají rádi kompaktní tvary, tak jsem se podle toho zařídil.

kingii3_06.JPG
kingii3_06.JPG -

Oyakata mi dal několik dobrých rad a nakázal ještě více protrhat jehlice, zdůrazňoval důležitost vyrovnání energie v jednotlivých růstových zónach, nebo tak jsem to aspoň pochopil.

kingii3_07.JPG
kingii3_07.JPG -

Když jsem dokončil předchozí borovici, poslal nás s Johnem pro další kousek, myslel jsem si, že bude třeba protrhat jehlice.

kingii3_08.JPG
kingii3_08.JPG -

Začínal ale hadrem zakrývat jednotlivé větve a to už jsem si začal říkat, že začíná jít do tuhého, a měl jsem pravdu - remake. Doufal jsem, že se za ty tři měsíce dostanu k nějakému dobrému stromu, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že se dočkám hned za 2,5 dne!!!

kingii3_09.JPG
kingii3_09.JPG -

Strom je to úžasný, s parádní borkou a už velmi, velmi vyzrálý. Je taky dost velký, drátování tak na dva dny. Oyakata mi ale nařídil použít co nejméně drátu to bude možné.

kingii3_10.JPG
kingii3_10.JPG -

kingii3_11.JPG
kingii3_11.JPG -

kingii3_12.JPG
kingii3_12.JPG -

Takže hurá do práce.

kingii3_13.JPG
kingii3_13.JPG -

Každý den se budu snažit ukázat některé ze stromů tady v Taisho-en, tento jalovec nemá chybu.

kingii3_14.JPG
kingii3_14.JPG -

Velmi neobvyklá borovice.

kingii3_15.JPG
kingii3_15.JPG -

A ještě jedna zajímavost - ... tak jsme letos nasadili cibuli, řepu a dvě budoucí kokufácké borovice... :D
Lukáš Sirotný

4.den,tvarování kuromatsu,shimpaku,gardénie

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 20 črc 2010 00:03

4. den

10. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/mi-nemesis.html

kingii4_01.JPG
kingii4_01.JPG -

Původně jsem si myslel, že mi borovice vystačí na několik dní, pořádně jsem se ale koncentroval a nakonec jsem ji stihl dokončit už dneska, nemohl jsem se už totiž dočkat, jaký strom dostanu potom :) .
Na první fotce vidíte hlavní větev už rozmístěnou do jednotlivých pater.

kingii4_02.JPG
kingii4_02.JPG -

V zadní části koruny zela vcelku velká díra, určite tu byla větev, která teprve nedávno uschla.

kingii4_03.JPG
kingii4_03.JPG -

Pokusil jsem se tedy rozložit obrost tak, abych co možná nejlépe zakryl tuto problematickou partii.

kingii4_04.JPG
kingii4_04.JPG -

Tak a už mi zbývá jenom vrcholek, uff je to pěkná fuška, ale na takovém stromě je radost pracovat.

kingii4_05.JPG
kingii4_05.JPG -

Fotka před, jednou z věcí, které mi před tvarováním Oyakata radil, bylo vrátit vrchol o něco víc doleva.

kingii4_06.JPG
kingii4_06.JPG -

A tady je výsledek - když přišel Oyakata, tak ještě poladil pár dorbností a hlavně ještě nůžkama prostříhal jehlice, to ještě raději nechám na něm. Chybí mi tu nějaké slušné pozadí na focení, s tímto kouskem sám nepohnu, takže se musíte spokojit s tím, co je.

kingii4_07.JPG
kingii4_07.JPG -

Zpátky na svém místě.

kingii4_08.JPG
kingii4_08.JPG -

A já jsem už jsem jenom vysmátý :D .

kingii4_09.JPG
kingii4_09.JPG -

kingii4_10.JPG
kingii4_10.JPG -

kingii4_11.JPG
kingii4_11.JPG -

Potom jsem dostal tento shimpaku a od Oyakaty rozkaz "most beautiful remake", tak jenom abych ho splnil.

kingii4_12.JPG
kingii4_12.JPG -

Této gardénii se přihodila "nehoda", takže jsem ji musel přesadit.

kingii4_13.JPG
kingii4_13.JPG -

Viníkem byl tento moto-postřikovač, kterým jsem ráno ošetřoval listnáče.

kingii4_14.JPG
kingii4_14.JPG -

A jako perličku na konec jsem našel mezi policemi tuto drobnůstku - kdepak jen tahle větvička nechala kmen? :)
Lukáš Sirotný

5.den,polokaskáda shimpaku,vaření,T-en

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 21 črc 2010 11:46

5. den

11. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/dia- ... cioso.html

kingii5_01.JPG
kingii5_01.JPG -

Začínáme den v šíleném tempu, jeden ani neví, kam by se dřív podíval.

kingii5_02.JPG
kingii5_02.JPG -

kingii5_03.JPG
kingii5_03.JPG -

Navíc jsou zde k vidění věci, které jsme dosud znali jenom z časopisů jako například přikájení kořenů u jalovců, nebo věci, které vás nutí trochu změnit uvažování - zjistíte třeba, že ne všechny čínské jilmy vypadají jako ty kuličky z Baumaxu :) .
To je ale kousek!

kingii5_04.JPG
kingii5_04.JPG -

Oyakata kontroloval roub, který prováděl u tohoto jalovce - nepodařilo se.

kingii5_05.JPG
kingii5_05.JPG -

Tady můžete vidět ránu po nezdařeném pokusu.

kingii5_06.JPG
kingii5_06.JPG -

Nejdříve odřezali jin, který byl evidentně navíc.

kingii5_07.JPG
kingii5_07.JPG -

Pak změnil techniku a přikájel několik štětiček, podívejte se, jaké za tím účelem používají dláto (natočil jsem i video, uvidíme, jestli se mi ho podaří hodit na stránky).

kingii5_08.JPG
kingii5_08.JPG -

Jelikož je tady všechno drahé, musel jsem si ulovit něco k snědku (tahle je pro Maruchi, která vždycky chtěl gekona).

kingii5_09.JPG
kingii5_09.JPG -

Šěf se ale dnes nacházel v dobrém rozpoložení, a tak nás všechny pozval na oběd - gyoza (uvnitř byla nějaká zelenina) a nudle.

kingii5_10.JPG
kingii5_10.JPG -

S jalovcem jsem hotový tak z půlky, musel jsem dneska totiž postřikem ošetřit skoro celou zahradu a navíc mi byla přidělena jedna zóna k zalévání.

kingii5_11.JPG
kingii5_11.JPG -

Odpoledne jsem ho ale stihl dokončit, tady Oyakata kontroluje stav po natvarování.

kingii5_12.JPG
kingii5_12.JPG -

Poupravil mi prostor mezi hlavní větví a zbytkem stromu a vysvětlil mi, jak rozdělovat větvičky do jednotlivých bochánků a jak je pro strom důležitý negativní prostor. Škoda, že jsem mu nerozuměl úplně všechno, přece jen se v angličtině nevyjadřuje úplně nejobratněji.
Lukáš Sirotný

Re: 5.den,polokaskáda shimpaku,vaření,T-en

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 21 črc 2010 12:07

5. den - II.

kingii5_13.JPG
kingii5_13.JPG -

Tady je fotka po natvarování (předchozí je stav před). Dal jsem si na tomto jalovci záležet, ještě bych nejspíš odstranil pravý spodní jin, protože podle mě ruší pohyb stromu, a ani ten druhý se mi zrovna dvakrát nelíbí, ale prozatím...

kingii5_14.JPG
kingii5_14.JPG -

Zadní pohled.

kingii5_15.JPG
kingii5_15.JPG -

kingii5_16.JPG
kingii5_16.JPG -

Boční pohledy.

kingii5_17.JPG
kingii5_17.JPG -

Další kandidát na přetvarování - tentokrát mi bylo řečeno, abych spíš než na krásu výsledného tvaru dbal na zdraví stromu. To znamená pročištění, úprava zeleně pro lepší vyrovnání energie a všechny konce větví směřovat vzhůru.

kingii5_18.JPG
kingii5_18.JPG -

Později odpoledne jsme dostali tyto potravinové balíčky, které nebyly vůbec špatné.

kingii5_19.JPG
kingii5_19.JPG -

A my jsme jim na oplátku večer připravili queimadu (queimada, tradiční galicijský gastronomický špek - kořalka, cukr, ovoce a koření, vše uvařeno na způsob našeho svařáku - pozn. překladatele).
Nemohli jsme najít vývrtku, tak jsme si museli poradit jinak.

kingii5_20.JPG
kingii5_20.JPG -

Přidat živou ropuchu, netopýří křídla, abrakadabra...
Abych řekl pravdu, tak byli z našeho malého překvapení nadšení, i když alkohol nesnaší úplně nejlépe...

kingii5_21.JPG
kingii5_21.JPG -

Pak mě Choumi pozval na večeři, jelikož byla v menu jediná fotka, vybírání nebylo nikterak složité.

kingii5_22.JPG
kingii5_22.JPG -

Tady máme toho galicijského ostudu :D !

kingii5_23.JPG
kingii5_23.JPG -

Na přání Marty...nádržka na vodu zároveň slouží jako umyvadlo, jinak je vše jako u nás.
Lukáš Sirotný

6.den, SHIMPAKU, narozeninové dárečky, stromy T-en

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 22 črc 2010 23:07

6. den

11. 4. - originál - http://kingii.blogspot.com/2010/04/dia6 ... se-va.html

kingii6_01.JPG
kingii6_01.JPG -

Den jsem začal dobrým japonským čajem, v této prefektuře se prý připravuje nejlepší čaj v celém Japonsku.

kingii6_02.JPG
kingii6_02.JPG -

Tady máme jedny z největších jalovců v Taisho-en, mnoho z vás je jistě už někde vidělo.

kingii6_03.JPG
kingii6_03.JPG -

Tento krasavec stojí u vstupu do zahrady, je to opravdu špičkový kousek - jednotlivá patra jsou vystavěna s velkou elegancí, negativní prostory tvoří polovinu koruny a jsou stejně důležité jako samotné větve a jsou to právě tyto, které vytvářejí pohyb stromu a rytmus koruny. Máme přes sebou bezpochyby jeden z velkých bonsajových vzorů hodných následování.

kingii6_04.JPG
kingii6_04.JPG -

Proplétající se lišty mrtvého dřeva vysoké kvality.

kingii6_05.JPG
kingii6_05.JPG -

Tis patříci Aoyagi sanovi, původem yamadori z Hokaida. Všimněte si, jak pro lepší ohnutí vrcholku vzhůru využil techniky podelného vyfrézování dřeva.

kingii6_06.JPG
kingii6_06.JPG -

Choumi mi udělal taky jednu pracovní fotku, začínám vymýšlet zajímavé pózy, záda mi dávají zabrat...

kingii6_07.JPG
kingii6_07.JPG -

A ještě jedna s hotovým stromem, i když jsem úplně neutrefil pohledovku.

kingii6_08.JPG
kingii6_08.JPG -

Stále hledám nějaké vhodné pozadí pro focení, nechce se mi pořád otravovat Asanumu.

kingii6_09.JPG
kingii6_09.JPG -

Potom jsem se na doporučení Josého Acuňi a Juancalase vydal vyzkoušet kari a ramen (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Ramen) a musím jim dát za pravdu - bylo to výtečné!

kingii6_10.JPG
kingii6_10.JPG -

Krajka od nás z Galicie nezná hranic.

kingii6_11.JPG
kingii6_11.JPG -

Když jsem se vrátil z oběda, čekal na mě tento jalovec. Oyakata říkal "freestyle", jako kdyby jel stromek na snowboardu. Odstranil jsem jednu dlouhou zadní větev, vše zkompaktnil a roztvaroval, popravdě nebylo zas z čeho moc vybírat a tvar byl vcelku daný.

kingii6_12.JPG
kingii6_12.JPG -

Tady máme výsledek.

kingii6_13.JPG
kingii6_13.JPG -

Jaký je to fešák (a ten strom taky :D )!

kingii6_14.JPG
kingii6_14.JPG -

Pak přišel Oyakata a nakázal mi rozšířit shari a zmrtvit celou přední žílu - to mě dost překvapilo, vysvětlil mi ale, že je tato žíla stejně odsouzena k postupnému odumření a pokud ji očistíme už teď, ušetříme si několik let vyzrávání mrtvého dřeva. Navíc u bunjinu nepotřebujeme, aby kmen příliš ztloustnul a se dvěma žilami je to jen otázka času, kdy se tak stane. No dobrá tedy...
Lukáš Sirotný

Re: 6.den, SHIMPAKU, narozeninové dárečky, stromy T-en

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 22 črc 2010 23:20

6. den - II.

kingii6_15.JPG
kingii6_15.JPG -

Tento stromek se mi moc líbí a není zas moc takových pěkných japonských habrů, takže kdo ví...

kingii6_16.JPG
kingii6_16.JPG -

Jelikož mám 13. dubna narozeniny, tak jsem si nemohl odpustit několik menších dárečků, pár gardénií a jeden minochojubai.

kingii6_17.JPG
kingii6_17.JPG -

kingii6_18.JPG
kingii6_18.JPG -

kingii6_19.JPG
kingii6_19.JPG -

Pozor, cizák v Taisho-en! Dnešek je jeho posledním dnem, nechal mi tu ale před odjezdem několik balíčků naší sušené šunky, která mi určitě mezi všemi těmi nudlemi přijde vhod :D .

kingii6_20.JPG
kingii6_20.JPG -

A kdepak tady mají chorizo? Nakupování je někdy velice zábavné, nebo spíše tedy poprvé, pak začnete být trochu zoufalí.

kingii6_21.JPG
kingii6_21.JPG -

Největší strom na zahradě.

kingii6_22.JPG
kingii6_22.JPG -

A naopak několik z těch nejmenších.

kingii6_23.JPG
kingii6_23.JPG -

kingii6_24.JPG
kingii6_24.JPG -

Na rozloučenou s Choumim několik piv - už si tu pomalu připadám jako na Erasmu!

kingii6_25.JPG
kingii6_25.JPG -

Onehdá jsem si lovil oběd a dneska zase večeři - mince vpravo zhruba odpovídá 20 centimům, tohle už je takový malý krábek!
Lukáš Sirotný

Další

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en