K obsahu Kingiiho blogu

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Re: K obsahu Kingiiho blogu

Příspěvekod Martin_Drábek v 12 kvě 2010 19:01

Milane, ještě jsem hledal a Albek ve své knížce uvádí, že pokrytí kmene na delší dobu rašeliníkem urychlí stárnutí borky. Delší dobou je myšleno 3 roky i více. A říká to samé co Kimura, když se podíváš do přírody, tak kmeny na severní straně, pokryté mechem atd., mají mnohem lepší borku než část kmene, která byla pouze vystavena slunci na jižní straně. Je to dlouhodobější proces.

Určitě není možný použít pokrytí rašeliníkem u všech druhů, čínskej jilm atd. by okamžitě zahřížil..
Martin_Drábek

Příspěvekod Milan Karpíšek v 12 kvě 2010 19:12

je to možný, neříkám že to nejde jen mi to příjde divný. Před chvilkou jsem koukal na les vykopaný modříny a na straně otočené ke slunci je borka parádní. N straně co byla pořád ve stínu nic moc. ale proč ne, třeba to opravdu funguje, můžeme to zkusit.
Milan Karpíšek

Příspěvekod Ondřej Němec v 12 kvě 2010 21:42

Nakonec i Collin Lewis ve své knize uvádí metodu na urychlení tvorby borky a to právě pokrytím mechem a stálým vlhčením. Jsou tam i vidět výsledky u hlohu.
Ondřej Němec

Příspěvekod Mirek Halatin v 12 kvě 2010 22:13

Mám doma jednu malou, nezajímavou, dlouhodobě tyranizovanou nigru. Teď mám o důvod víc ji přesadit do kvalitnějšího substrátu, zalévat ji a nenechat ji vláčet po zahradě psem. Bude z ní ideální pokusný strom. ;)

(Jen tak mimo: zvláštní je, že i když je suchá jak pepř, leží ve skalce vyboulená na bok, "zasazená", nebo spíš jen přemístěná je i s jílem z původního stanoviště, stejně se jí daří víc než stromům o které pečuji... kde sakra dělám chybu?!? :( )
Mirek Halatin

Příspěvekod Michal Budík v 12 kvě 2010 22:57

No ted to už nevyseknu abych hned našel fotky jako příklad, ale borka je jednoznačně lepší z osluněné strany, na to nemusíme bádat v těch << brožurách >> nebo na netu, stačí se mrknout třeba na smrky na okraji lesa a je to hned vidět. Já to říkám stále koukat a vnímat přírodu kolem sebe. ;)
michal
Michal Budík

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 12 kvě 2010 23:03

Taky snad můžu trochu k věci poznamenat, že po těch letech pozorování vlastních stromů se borka tvořila nejrychleji těm na plním slunci - snad nejmarkantnější je to na modřínech, u kterých je otázka vytvoření dost dobré borky v podstatě z ničeho takových 5 let. Jestli do Japoncům funguje naopak, tak prosím, ale v našich podmínkách bych spíš věřil tomu sluníčku :D . Rašeliník jsme nezkoušeli, ale chystáme se na to...
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Michal Budík v 12 kvě 2010 23:20

Tady něco pro Lukáše, přesazuje se skutečně vyplachováním proudem vody, celé povídání bude v Bonsaje a japonské zahrady - myslím v příštím čísle.
Přílohy
presazovani_01.jpg
presazovani_01.jpg -
presazovani_03.jpg
presazovani_03.jpg -
presazovani_04.jpg
presazovani_04.jpg -
michal
Michal Budík

Příspěvekod Michal Budík v 12 kvě 2010 23:23

Rašeliník jsem také zkoušel je super u některých druhů pro zesílení kmene, ne však na zkvalitnění borky, zíra něco nafotím na svých stromech a pak se může diskutovat o borce :lol:
michal
Michal Budík

Příspěvekod Dan Pánek v 13 kvě 2010 08:40

Z mých skrovných pokusů - ten modřínek, kde to myslím pomohlo, ale nemohu tvrdit. Ještě jsem si vzpomněl, že jsem měl obalený kmen před pár lety na jedné silvestrisce. Původně právě s vadným zůžením z důvodu utopení v mechu na stanovišti. Na fotce "po" je vidět i roztržení kmene. Taky jsem pak musel vyzkoušet dolepování, což se mi ale nelíbilo, takže jsem to strahal - samozřejmě částečně i s podkladem - světlejší místa. Problém u mě je, že většinou těch kroků kombinuji několik a na fotodokumentaci jsem lajdák. Obaleno mechem, nikoli rašeliníkem, asi rok.
Přílohy
pred.JPG
pred.JPG -
pri.JPG
pri.JPG -
po.JPG
po.JPG -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 13 kvě 2010 18:56

Z toho se nic moc nepozná, Dane. :D
Chtělo by to mít ještě aspoň jednu podobnou borovičku, která by třeba byla vystavena pouze slunečním paprskům, aby se dal nějaký rozdíl mezi zabalenou a nezabalenou rostlinou vypozorovat.

Jinak k tomu rašeliníku/mechu: já cokoliv do něj zabalím, tak nejpozději do několika dní to roztahají všude okolo kosáci. Nemáte s tím podobné problémy?

Ota
Otakar Hlaváček

PředchozíDalší

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en