K obsahu Kingiiho blogu

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Re: K obsahu Kingiiho blogu

Příspěvekod Michal Budík v 11 kvě 2010 20:04

Zdar a sílu je to opravdu tak, jak je vidět na tom odkazu. S Othmarem jsem při jarní návštěvě podobné palmáty s širokým nebari přesazoval, ještě bych dodal že přesně takové dřevěné pěstební rámy používá i Othmar a co není vidět - místo dna je sítovina, kterou drží příčné laťky na dně bedny.
Přílohy
nebari_01.JPG
nebari_01.JPG -
nebari_02.JPG
nebari_02.JPG -
nebari_03.JPG
nebari_03.JPG -
nebari_04.JPG
nebari_04.JPG -
michal
Michal Budík

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 11 kvě 2010 22:14

Milane, díky za zajímavý odkaz, tuhle stránku jsem neznal. Dobrý je ten trik s použitím přídavného drátu "ocásku", to určitě při příští přesazovací sezóně použijeme :) . Snad si ještě dovolím vypíchnout, že autoři doporučují kompletně vymýt bal a to hlavně z toho důvodu, že malé částice substrátu mohou zabraňovat srůstání, "fúzi" kořenů a tak vytváření plackoidního nebari. Ta nadmítu velká bedna je pak použita proto, aby se strom nemusel každý rok přesazovat a tím pádem oslabovat.
Díky, Michale, za upřesňující info a zajímavé obrázky, jak vůbec stromy k miskám uchycuje Othmar, nemá taky nějaký fígl ;) ? Na jedné fotce jdou celkem zřetelně vidět dráty přes nebari, ty se po nějakém čase odstraní? Ono se to zdá celkem banalita, ale zrovna dneska jsem se vztekal při uchycování malých pidižvíků...Ve Španělsku pak často pro lepší uchycení (často u stromů s menším množstvím kořenů, např. jalovce s přikájenými kořeny) používali vruty zespod do kmene, ke kterým se uvázal drát, strom pak držel doslova jako přibitý :) .

Počkej, počkej, nemyslel jsi spíš přišroubovaný?!
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Dan Pánek v 12 kvě 2010 08:45

Taky jsem letos jedno monspessulanum přitahoval vrutem, bez šroubováku ho nepřesadím. ;)

S uchycením jsem se trochu potýkal u Kokonoe, a musil jsem se pochválit, jaké pěkné rantly jsem si udělal na misce, dost se hodily :)
Přílohy
kokokoreny.jpg
kokokoreny.jpg -
kokokoreny2.jpg
kokokoreny2.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Mirek Halatin v 12 kvě 2010 13:26

Ještě k tomu plackovému nebari. Na fotkách od Mortena Albeka z návštěvy zahrady Daiza Iwasakiho je pěkná placka na které v prohlubních drží hezky voda ( http://shohin-europe.com/PHOTOSdiasshow ... index.html ). Mimoto je tam více zajímavých věcí, jako třeba ty rašeliníkové zábaly na parviflorách (To dělají kvůli borce? Nezdá se mi že by se to těm borovicím moc líbilo).
Naposledy upravil Mirek Halatin dne 12 kvě 2010 15:31, celkově upraveno 1
Mirek Halatin

Příspěvekod Tom Benda v 12 kvě 2010 15:21

Kdysi jsem to někde četl, bylo to nazvané "mekiri", ale asi špatně,
od té doby mi bylo mekiri několikrát vysvětlováno jako něco úplně jiného.
Vždycky zapomenu co, mozek se asi novém mekiri brání nebo co :-)
Jdu hajat, mám 39°C, tak abych tu neblouznil...
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Martin_Drábek v 12 kvě 2010 17:41

Taky přidám něco k plackoidnímu nebari. Poslední číslo časopisu Bonsaj-živé umenie je z velké části zaměřeno na Zelkovu Ser. Konkrétně článek pana Toyoda Koichiro je zaměřen na tvorbu "plackoidního" nebari. Princip je velmi podobný tomu co je vidět v odkaze, který uvedl Milan.

Japonci to ale vedou do většího extrému. Odkaz od Milana ukazuje, že při přesazování je ponecháno i dost "tlustých" kořenů.
Koichiro jde odlišnou cestou. Odstraní všechny tlusté kořeny přímo u kmene s tím, že v místech odstranění se samozřejmě objeví velké množství jemných kořínků a tímto způsobem postupují rok po roku. Nebari je tedy ve výsledků jen velké množství jemných kořínků a dochází postupně k jejich srůstu. Určitě dají i nějaký ten střep pod nebari, je zbytečné aby rostly kořeny vertikálně, pokud chceme dosáhnout placky. Po patnácti letech už vznikne solidní plackoidní nebari.

Co se týče stárnutí borky, zajímavou metodu používá Kimura. Pokud chce aby borka rychleji zestárla (v tomto případě tedy u borovic). Umístí strom blízko ke zdi tak aby kmen, který má zestárnou byl ve stínu a naopak koruna/olistění na přímém slunci. Vysvětlení je jednoduché, v přírodě borka rychleji stárne na severní straně, rychleji popraská, pokryje se mechem atd., naopak strana vystavéná přímému slunci stárne pomaleji. U nás všichni víme, že severní vítr je krutý ;) .

Z toho plyne, že i pokrytí kmene mechem na pár let pomůže borce zestárnout, určitě jsem to i někde četl.
Naposledy upravil Martin_Drábek dne 12 kvě 2010 18:44, celkově upraveno 1
Martin_Drábek

Příspěvekod Mirek Halatin v 12 kvě 2010 17:45

Martine, s tou borkou mám právě přesně opačnou zkušenost. Sylvestriska kterou mám 4 roky právě vytvořila borku daleko více na té osluněné straně. Tak nevím :(
Mirek Halatin

Příspěvekod Martin_Drábek v 12 kvě 2010 18:06

Uvidíme co řeknou ostatní, já měl taky vždycky za to, že je lepší pro borku když na ni valí slunce.
Kimura jasně píše: "trunk in shade and the foliage in direct sunlight".
Na obrázku je výsledek při použití této metody, kmen na severní straně je jasně zřetelný.
Přílohy
borka.JPG
borka.JPG -
Martin_Drábek

Příspěvekod Mirek Halatin v 12 kvě 2010 18:10

:shock: docela šílený rozdíl... otázka je jestli to jde uplatnit stejně v našich podmínkách a na našich stromech... nevím, ale s tím mechem to asi zkusím.
Mirek Halatin

Příspěvekod Milan Karpíšek v 12 kvě 2010 18:25

nevím na kolik tohle funguje Kimurovi, ale většinou jsem našel lepší borku na slunci než ve stínu. Podle mě je lepší když na kmen pere slunce a je často políván vodou. Ostatně všechno takhle asi stárne rychleji ne? Proto mi třeba příjde divné proč na kmeny davají ten rašeliník. Borka se ve vlku asi moc tvořit nebude, spíš asi uhnívá. Když vykopete strom tak v místě kde byl v mechu nebo v zemi borka není! Tak z jakého důvodu by byla pod rašeliníkem?
Milan Karpíšek

PředchozíDalší

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en