Kingii Taisho-en - komentáře

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Re: Kingii Taisho-en - komentáře

Příspěvekod Dan Pánek v 10 kvě 2010 10:11

Čerstvě po přesazení to asi může vadit a u toho ektovitu určitě. A ekogrit přesávám, používám jen hrubší frakci.

A nepřipomínej :lol:
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Tom Benda v 11 kvě 2010 09:34

To bude asi jen tím ektovitem.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Milan Karpíšek v 13 kvě 2010 21:14

jo minisukně ;) no tak to jo. Doufám že budeš pokračovat Luky. V komentářích na kingiiho blogu je odpověď na to mrtvý dřevo. Něco k tomu psal asi i L. Vallejo tak na to mrkni prosím
Milan Karpíšek

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 13 kvě 2010 21:30

Jen pro pořádek - není to Luis Vallejo, ale Luis Vila, Albertův španělský bonsajový učitel.
Ohledně konzervace mrtvého dřeva, které se dotýká substrátu, nebo je utopeno v misce.

Kingii: "v Taisho-en používají pouze přípravek na jiny, což mě samotného překvapuje."
Joan: "já používám přípravek na bázi pryskiřic s název Xylazel, který se používá také k opravám poškozeného dřeva. Zpočátku zanechává lehce nabělavělou´barvu, která ale po čase zmizí, to ale u jehličnanů stejně nijak zvlášť nevadí. Já jej už nějaký ten čas používám a s výsledky jsem opravdu spokojen hlavně co se týče konzervování mrtvého dřeva u báze stromů."
Kingii (v odpovědi Joanovi): "těchto přípravků k vytvrzení dřeva se dá najít celá řada. Já jsem použil i metakrylátové hobliny rozpuštěné v toluenu, které po aplikaci vytvoří jakoby skleněnou krustu - tou nepronikne vůbec nic ani přípravek na jiny."
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Daniel Vlach v 14 kvě 2010 06:53

To mi přijde totéž jako použít roztok křemičitanu sodného (Na2SiO3) - vodní sklo, které tvrdne reakcí alkalického křemičitanu s oxidem uhličitým. Netestoval jsem, takže nemám představu, jak by to vypadalo z hlediska estetiky a přirozenosti. :|
Dan.
Daniel Vlach

Příspěvekod Milan Karpíšek v 14 kvě 2010 06:58

no vodní sklo na mrtvé dřevo mi včera doporučil Martin Iša. Prý by to mělo fungovat i na křehké jiny, aby se vytvrdil.
Milan Karpíšek

Příspěvekod Ondřej Němec v 14 kvě 2010 07:39

Už jsme vodní sklo mockrát probírali, napadlo mě to už před lety, ale nikdo to nevyzkoušel. Nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat-působením oxidu uhličitého se ze zásaditého křemičitanu vysráží oxid křemičitý (křemen), takže teoreticky by se mohlo podařit vytvoření kamenného jinu. Otázka je, jak moc se podaří křemičitan vpravit do dřeva. Optimální by bylo ho do něj nějak namočit a nechat prosáknout.
Ondřej Němec

Příspěvekod Jiří Svačina v 14 kvě 2010 10:16

Zkoušel jsem . "Vodní sklo" se do ještě částečně živého dřeva téměř nevsakuje, na mrtvém a rozpadajícím se vytvoří jen povrchovou "skleněnou" vrstvičku která se při venkovním použití po nějakém čase loupe a rozpadá... Navíc se s ním velmi špatně pracuje - stéká i při sušení plamenem. Pokud je třeba zachránit nějaký jin, je asi lépe pracovat s lepidly na bázi epoxidu / nebo možná i jinými / a ještě si pomáhat třeba vložením čepu z drátu ...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Jiří Svačina v 17 kvě 2010 09:55

Z jiného soudku - jen pro oživení, a pro případné přebírání zkušeností ...vložil jsem na své stránky starší stručný článek s mapami - poloze a náznaku podnebí Japonsaka. Zahrada našeho vzdáleného hosta se nachází zhruba na úrovni Kréty nebo severního pobřeží Afriky - Maroka - Alžírska...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Milan Karpíšek v 31 črc 2010 11:39

Lukáši můžeš prosím zjistit jak bojovat s tímto prevítem? je to problém i u evropských sabin?

download/file.php?id=4504&mode=view
Milan Karpíšek

PředchozíDalší

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en