Kingii Taisho-en - komentáře

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Re: Kingii Taisho-en - komentáře

Příspěvekod Tom Benda v 09 kvě 2010 09:22

Mílo, i kdyby Ti ten polystyrén přivezli třeba oranžoví marťani? :-D
Já čistě inertní substrát bez organopříměsí zatím nepoužil. Ale jako pro Mílu je pro mě důležitý výsledek a stále doma ještě nějaké to srovnání mám, abych mohl soudit.
Rád bych, kdyby se vyjádřil i Ota, pamatuju si jeho krátkou úvahu nad úplně čistými substráty - tedy jen to, že byla pozitivní.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Milan Karpíšek v 09 kvě 2010 09:39

I kdyby byli třeba růžovoučcí :lol: !!!

Nezavrhuju žadný substrát, pouze vypichuji inertní substráty. A je jedno jestli je to akadama, sanza, zeolit či ekogrit. Něco tu mám i v rašelině se štěrkem a jako hlavní problém u tohoto substrátu vidím že mi rychleji vyschne než štěrkovité inertní substráty. Podle mě je to to vzlínavostí vhkosti k povrchu, u štěrkovitých substrátů pouze oschne povrch a vlhkost zůstane uvnitř. Když jsem se pokoušel přidat rašelinu, substrát mi po čase slehl a jak jsem psal dost rychle vyschl. To ani nemluvím o zalívání.
Milan Karpíšek

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 09 kvě 2010 10:11

A to já taky věřím na železný přídavek organiky, tak 15-20% dle oka, nějak mám pocit, že to přece musí stromy hlavně po přesazení rychleji nastartovat než čistá anorganika, navíc je rašelina levná, tak je tam i nějaká úspora :lol: .
Jelikož nám to tak funguje, tak zatím nehodlám měnit. Jak psal Milan o tom slehnutí substrátu, tak to je problém, když dáme hodně rašeliny, kterou jenom pocukrujeme nějakým ostřivem - po roce je ze substrátu plsť, do které se voda nedostane ani za boha. No a vždyť to řešíme pořád dokola tyhle substrátové záležitosti... :roll:
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Ondřej Němec v 09 kvě 2010 10:53

Je to tu pořád dokola. Osobně myslím, že 20% litevské rašeliny je jen ku prospěchu věci, už jen kvůli obsahu huminových kyselin. A při mém způsobu, kdy přesazuju min co dva roky, ani slehnout nic nestihne. Už pěkných pár let se mi nestalo, že bych při přesazování nevyklepal substrát z kořenů jednou rukou.
Ondřej Němec

Příspěvekod Milan Karpíšek v 09 kvě 2010 11:07

každej to dělá jak mu to vyhovuje. Na nastartování jsem letos použil čerstvý rašeliník a přidal nějakou tu hrst koňského hnoje, včera jsem zdělal už druhý 3 kilový pytel. Hnůj jsem tam naházel hned po přesazení a start to byl parádní, u borovic dokonce ještě dříve. Něco na tom Pallovi bude že se má strom hnojit hned po přesazení :idea:
Milan Karpíšek

Příspěvekod Mirek Halatin v 09 kvě 2010 15:11

Jo jo, každému podle chuti :) . Napiš Milane na konci sezóny, jak rok u rostlin zahnojených hned po přesazení probíhal. Jsem na to celkem zvědavý (zvláště u těch borovic).

S tou rašelinou máš pravdu. Nedostalo se mi vrchovištní a tak jsem používal slatinnou, je v ní víc prachu, je tmavší a jsou v ní hrubé kusy. Nejdřív jsem ji do substrátů ani nechtěl přidávat, ale pak jsem zkoušel každou hrst, kterou jsem přidával, pořádně "vyprášit" a nechat tam pokud možno jenom tu vláknitou složku. Výsledek byl takový, že jsem vyprášil asi 60% bordelu, ale zbytek funguje dobře (jen to nebylo moc výhodné).

Příští rok chci zkusit neúplně rozložený kompost místo rašeliny. Má oproti "hotovému" kompostu o hodně lepší propustnost, tak uvidíme jestli se osvědčí.
Mirek Halatin

Příspěvekod Dan Pánek v 10 kvě 2010 09:21

Zase jste to zvrhli do substrátů?

Překvapuje mě Ondro, jak jsi ještě tak překvapen tím zalíváním. Vždyť už se o tom leta všude píše, propustné substráty zalévat, zalévat, zalévat. Ani borovici nepřeleješ. A u Auera jsi to viděl na vlastní oči. Chodil zalévat misky, které bych dřív považoval za důkladně prolité :-) To samé jsem psal u těch košů - není problém v nich, ale v tom, abych je já uzaléval.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Ondřej Němec v 10 kvě 2010 09:41

Poté, co mi pár věcí uhnilo, ano, jsem stále překvapen. Mluvím samozřejmě o jarním zalévání. V létě nemám žádný problém, leju to skrz a koše uzalévám v pohodě. Dane, zase ten mentorský tón?
Ondřej Němec

Příspěvekod Dan Pánek v 10 kvě 2010 09:50

Asi, nemohl jsem si ho odpustit :D

V čem Ti co uhnilo, borovice v ekogritu?
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Ondřej Němec v 10 kvě 2010 09:57

Jo, borovice a růže. Mám pocit, že když se kytky přesadí a pak do nich třeba dlouhodobě prší, tak jim to zrovna nedodá, ani v propustném substrátu. Ale hrál v tom roli i ten Ectovit. A růže pak stagnovaly celé léto. A nementoruj! P.S. To "překvapuje mě..." mi někoho nemile připomíná.
Ondřej Němec

PředchozíDalší

Zpět na Kingii - Zápisky z Taisho-en