bělidlo

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Re: bělidlo

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 18 kvě 2010 14:46

V posledním čísle časopisu Bonsai Focus je článek, v němž Shinji Suzuki představuje přetvarování jalovce, který poprvé tvaroval před 19 lety a který se k němu náhodou dostal zpět.
Popisuje tam u něj konzervaci mrtvého dřeva: hrudky ztvrdlé borové pryskyřice rozpustí v ethanolu a opatrně nanáší kapátkem tak, aby se roztok dobře vsakoval.

Lukáš Sirotný píše:Ten likvidátor řas a mechu ("Biotreecleaner") bychom co nejrychleji potřebovali sehnat - mech (ale takový ten hnusný, dlouhovláknitý) začíná být i u nás velkým problémem na řadě listnáčů a taky u všech malých stromků. Fakt to není ideální když je celý kmen borovice komplet zelený... Už jsem teď na jaře strávil pěkných pár hodin s pinzetou a odstraňoval mech ručně, u těch jehličnanů to ale jde často dolů i s borkou :? . Takže otázka na laboratorního guru Otu - namícháš nám taky nějaký ten zázračný elixír ;) ?

Něco můžu zkusit namíchat, ale zázraky ode mě rozhodně nečekej Lukáši. :D

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Ondřej Němec v 18 kvě 2010 16:49

Oto, ty si myslíš, že se pryskyřice rozpouští v lihu? Já bych tipoval spíš benzin.
Ondřej Němec

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 18 kvě 2010 17:13

Asi jak která pryskyřice, ale ta borová určitě ano. Benzín by se dal také použít, ale s lihem je bezpečnější manipulace a navíc proti benzínu docela voní. :)

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Daniel Vlach v 18 kvě 2010 19:00

... jasný, takže borovou v Borovičce ... :D
Dan.
Daniel Vlach

Předchozí

Zpět na Rady pro začátečníky