Vylomení větve

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Re: Vylomení větve

Příspěvekod Petr Šika v 17 pro 2009 22:46

Připojuji čmouhatou fotku, tloušťka větve cca. 2 cm, vylomení rozděleno do dvou etap (min. 2 roky) toto je stav po první etapě, etap i let může být samozřejmě mnohem více
Petr
Přílohy
P3090019.JPG
P3090019.JPG -
Petr Šika

Příspěvekod Jiří Svačina v 17 pro 2009 23:50

Určitě to jde udělat více způsoby a každý případ je trochu jiný, a každý to dělá po svém. Já pamatuji i dobu kdy bylo nalomení větve při tvarování považováno za velkou chybu... K věci - ve většině případů je to nalomení třeba udělat ostré - sklopení větve, a tak nějaké přípravné drátování dost dobře není možné - při naříznutí i práci s dlátem by tam dráty asi zavazely a při ohýbání byly dlouhé či krátké... Mě se tak nějak "po srsti" jeví postup - po přípravě - pila, dláto, upevním drát na kmen a zkusím větev ohnout - a pokud to jde, souběžně s ohýbáním navíjím drát aby pevně držel a držel mi i větev v potřebné poloze...když se o větev bojím vedu jeden drát zdola, druhý shora, aby mi ji držely... pokud to nestačí a jeden či dva dráty jsou na to slabé přidám šponovací drát /dobré je upevnění přes tu rozříznutou hadičku blízko kmene/... Tak nějak je to použitelné u slabších větví, - se silnými kmeny nemám dost zkušeností...A snad ještě, je třeba dát pozor i na stav rostliny - třeba P.s "Watereri" /je původem čarověníková/ a bez mízy - v počátku zimy má větve velice křehké - snadno praskající ...nedoporučuji v tomto období vylamovat... :)
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Petr Šika v 20 pro 2009 21:49

Jak jsem psal, je těžké postup nějak zobecnit, mnou popisovaná verze je postup který jsem s úspěchem použil, na radikální vylomení dost silné větvě.
Vylamoval už jsem lecos bez zajištění (fixace), jednou se mi to vymstilo, tak zajišťuji pokud se mi zdá, že je to nutné.
Petr
Petr Šika

Předchozí

Zpět na Rady pro začátečníky