Střih modřínu a protrhávání jehlic

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Střih modřínu a protrhávání jehlic

Příspěvekod Josef Soukal v 11 čer 2009 11:43

V současné době postupně stříhám výhony na modřínech, tak jsem včera v průběhu práce udělal pár fotek. Pokud nepotřebuji větev prodloužit, stříhám dle obvyklého návodu na 2 až 3 pupeny. Současně provádím ještě jednu věc - protrhání jehlic. Nevím, zda to praktikujete i vy ostatní, ale připadá mi to prospěšné - podobně, jako u borovic. Světlo se dostane i ke slabším výhonům a pupenům (brachyblastům) uvnitř koruny. Otrhávám jehlice jdoucí dolů a jen z těch brachyblastů, které se rozjely při prvním rašení - jinými slovy trhám jehlice v patě letošních výhonů. Rozdíl mezi ostříhaným a protrhaným stromem je patrný z fotek. Zároveň je tato chvíle ideální pro průběžnou kontrolu a případné sundání drátů - je k nim dobrý přístup.
erven.JPG
erven.JPG - rozpracovaný modřín, v zimě prošel základním tvarováním

střih.JPG
střih.JPG - detail střihu, díky velké redukci větví při tvarování jsou letošní výhony hodně bujné a internodia bohužel hodně velká

po střihu.JPG
po střihu.JPG - strom po střihu výhonů

jehlice.JPG
jehlice.JPG - další fáze, protrhání jehlic jdoucích dolů z paty výhonů (mimo jiné vhodné pro úpravu pater těsně před výstavou - z estetického důvodu) Odstraňované jehlice označeny žlutou tečkou

po protrhání.JPG
po protrhání.JPG - výrazně vzdušnější koruna po protrhání jehlic
Josef Soukal

Re: Střih modřínu a protrhávání jehlic

Příspěvekod Milan Kulhavý v 12 čer 2009 20:21

Pěkné Pepo.Postupuješ takto u všech svých modřínů,nebo necháváš některé neprotrhané,divočejší?Myslím záměrně.A nesetkal jsi se třeba s nějakou negativní reakcí modřínu na silné protrhání? Ptám se proto,že u svých modřínů neprothávám vůbec,tak abych něco nezkazil.
Zdraví Milan,Pardubice.
Milan Kulhavý

Příspěvekod Vladimír Krýl v 14 čer 2009 22:06

Já taky protrhávám, tedy spíš otrhávám vše, co směřuje dolů a z horní strany spíše jen ty nejdelší trčící jehlice, které ruší obrysy. Se žádnou negativní reakcí jsem se zatím nesetkal, ale své záludnosti to přece jen má :x Zrovna dneska jsem si naběhl. Pěkně jsem si dolaďoval patýrka a nějak jsem vypustil mozek a protrhal jsem i to, co jsem neměl. Posuďte sami...... ne vždy je negativní prostor žádoucí :oops:
Přílohy
IMG_0891.JPG
IMG_0891.JPG - před protrháním....
IMG_0956.JPG
IMG_0956.JPG - a po něm...
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Josef Soukal v 15 čer 2009 09:26

Ani já žádnou negativní zkušenost nemám. Vidím v tom samé výhody - zmenšení odparové plochy (na léto ideální), přístup světla do koruny, určitá možnost usměrňovat energii (teoreticky - stejně jako u borovic) a v neposlední řadě je estetické hledisko, tedy když se to nepřežene, viď Vláďo. :D Stanou se horší věci, je to pěknej strom.
Josef Soukal

Příspěvekod Ondřej Němec v 15 čer 2009 10:41

Jenom si, Pepo , říkám, proč ho máš tak povytaženej, ten modřín :D . Moc se mi nelíbí ty kořeny jako cancoury. Nešlo by je odstranit nebo strom hlouběji zasadit, aby jsi měl pěkně nebari jen na povrchu půdy? No jo, mě se to říká, když mám svůj jediný modřín (yamadori z minulého roku) ještě v 10 l kontejneru...Dnes se pokusím nafotit, včetně nebari tak, abys viděl, jak si ho představuju.
Ondřej Němec

Příspěvekod Josef Soukal v 15 čer 2009 11:49

Ondra: Ty slabé kořeny půjdou rozhodně pryč. JInak chci ale náběhy tohoto stromu nechat odhalené, docela mi to k tomu šikmému stylu sedí.

Milan: Jehlice protrhávám všude tam, kde je to třeba - kde jsou patra moc hustá, takže se dá říct, že skoro u všech modřínů.
A o střihu jsem už něco málo psal na Greenhornech. Šlo mi o to, že výhoda trojího rašení modřínu v jedné sezóně se časem obrací v nevýhodu, protože déle zapěstované stromy rychleji odrůstají z dosaženého tvaru a dříve vyžadují rekonstrukci. Proto se letos snažím ty "hotové" stromy stříhat později, aby byla rašení jenom dvě. Další věc je to, že u těchto stromů stříhám výhony na 4 pupeny. Počítám s tím, že následně proraší poslední dva pupeny a dva mi zůstanou jako rezerva, které proraší až na jaře. Samozřejmě to na jaře musím k těmto dvěma pupenům zastřihnout. Teď nevím, jestli je to srozumitelné :? , kdyžtak se k tomu vyjádřete, je to jen moje experimentování, netvrdím, že to dělám nejlépe. Jediné riziko, které mě napadá, je sílení větví.
Josef Soukal

Příspěvekod Ondřej Němec v 15 čer 2009 12:43

:shock: Odhalené ano, ale neměly by podle mě vypadat jako neagari. Čili vystupovat na povrch ano, ale bez vzduchové mezery pod nimi.
Ondřej Němec

Příspěvekod Josef Soukal v 15 čer 2009 14:51

Ještě k Vláďovu modřínu: není náhodou chyba spíš než v protrhání jehlic v samotném postavení větve - v tvarování? Ten negativní prostor musí být moc velký i po opadu jehličí.
Pro ilustraci posílám fotku zapěstovaného modřínu, který jsem zatím neostříhal. Na rozdíl od prvního modřínu v tomto vlákně - výhonů je velké množství, rostou rovnoměrně a nijak výrazně nesílí. Není důvod strom stříhat a vyvolávat další rašení. Už tak je dost hustý.
výhony.JPG
výhony.JPG -
Josef Soukal

Příspěvekod Vladimír Krýl v 15 čer 2009 15:37

To Josef: asi máš pravdu s tím negativním prostorem, ale já tu mám jednu loňskou fotku a tak hrozné jako teď mi to vážně nepřipadá. A s tím řezem na čtyři a následně na dva pupeny se to snažím dělat taky, ideálně když ty dva jdou přímo z báze brachyblastu a nedojde vlastně k žádnému prodloužení větve. Samozřejmě jen na těch větvích, kde je to žádoucí....
Přílohy
ModřínA 0803_1.JPG
ModřínA 0803_1.JPG -
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Josef Soukal v 15 čer 2009 15:56

Dík za potvrzení. To by bylo naprosto ideální, kdyby byl vždy pupen v bázi výhonu, bohužel se tak u většiny mých modřínů neděje.
Na té fotce bez jehlic ten prostor opravdu nevypadá tak výrazně jako po protrhání.
Josef Soukal

Další

Zpět na Rady pro začátečníky