Rez hrušňová

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Re: Rez hrušňová

Příspěvekod Milan Karpíšek v 06 kvě 2010 15:30

taky už jsem letos likvidoval, ty lepší se pokusím přeroubovat
Milan Karpíšek

Příspěvekod Mirek Halatin v 06 kvě 2010 15:43

Bohužel jsem taky už letos pálil...
Mirek Halatin

Příspěvekod Josef Soukal v 07 kvě 2010 09:01

Mně už to přestává bavit. Rez se opět objevila i přes každoroční postřiky (Baycor, Dithane, Sulka) a to i na stromech, na kterých loni nebyla a na druzích, u kterých bych to nečekal - třeba na j. chinensis Pfitzeriana compacta (kde bych to ještě pochopil) - ale dokonce i na úplně modrém j. squamata Holger a taky na tom od Tebe, Milane - neznám přesně jeho jméno, ale taky je do modra.
Nejvíc mě mrzí tohle tanuki: download/file.php?id=2504&mode=view Pracuju na něm 3 roky a v momentě, kdy mělo přijít tvarování, přišla rez. :evil:
Jestli mi to skočí i na můj sargenti šohinek, tak s jalovci definitivně končím... :cry:
Josef Soukal

Příspěvekod Jirka Novák v 07 kvě 2010 21:26

Jo, jo Pepo, naprosto Ti rozumím.
Taky jsem s tím ze začátku bojoval, postižené rostliny likvidoval, zbytek preventivně ošetřoval. Ale časem jsem už na to neměl nervy a postupně se téměř všech jalovců zbavil, rozdal je a povyměňoval. Bohužel mezi nimi byly i dost dobrý kousky :cry: Taky mě to mrzelo, ale už jsem se zařekl...
Jirka Novák

Příspěvekod Luboš Masař v 08 kvě 2010 07:31

Jo taky jsem letos likvidoval a zrovna kousek,kterej mě
dost mrzí.Ale jalovce miluju a tak pokračuju dál.
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Jiří Svačina v 08 kvě 2010 10:36

Ditane i Sulka jsou starší kontaktní fungicidy, /ale stále dobré / Baycor nevím , nenašel jsem to v poppisu, ale snažil bych se ve vegetaci použít nějaký systémový přípravek který chvíli v "žilách" rostliny koluje a má tak delší a snad i vyšší účinnost.../jeden příklad - a ne před roubováním/
http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/f ... 50-wg.html
Rez je u nás bohužel asi všude...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Milan Karpíšek v 14 srp 2010 11:18

Poslední dobou o rzi dohledávám co se dá, protože jalovce to je prostě moje. Co jsem našel se ve většině shoduje. Hlavní problém je ničit rez již v zárodku, tudíž nikoliv na jaře ale v koncem léta. Dozvěděl jsem se že tato houbá má tři druhy spór. První napadají hrušku na jaře ze země, druhé jdou koncem léta z hrušky na jalovce a přez obrost se dostávají do pletiva. Na jaře pak z jalovce na zem a už to valí pořád dokola. Pokud se těmto článků dá věřit tak je zbytečné preventivní ošetřování jalovců z jara. Rez už na nich dávno je a začíná to být vidět už v zimě. U jedno jalovců který nikdy neměl rez jsem při tvarování v zimě oběvil nepatrné boule a na jaře bylo vymalováno. Z toho jsem usoudil, že se pokusím používat hlavně systemické fungicidy a po přečtení příbalových letáku by měla zafungovat Ortiva a Zato. Oba jsou systemický s translaminárními vlastnostmi a dostanou se do pletiv. Navíc Zato zustává být aktivní i na povrchu. Jelikož mám hned vedle polic hrušku napadenou tak ji neustále kontroluji v jakém stavu houba je. Ve chvíli kdy začne tvořit výtrusnice začnu jalovce prát na střídačku těmito dvěma přípravky co deset dní. Příští rok začnu likvidovat rez také na hrušce, nejraději teda motorovou pilou :lol:. Uvidíme co z toho vyplyne. Jalovce mám rád a kvuli nějaké mizerné hobě se jich nevzdám takže vyhlašuji boj :twisted: ještě zkusím občas tsříknout Previkurem a to by bylo abych ji nezlikvidoval.
Milan Karpíšek

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 15 srp 2010 21:38

Asi bychom byli všichni rádi, kdyby tohle fungovalo, nezbývá ale než otestovat několik let na hodně stromech, aby se dalo mluvit o nějakých přesvědčivých výsledcích. Jelikož já jsem už nad rzí a jalovci zlomil hůl, tak můžu být maximálně jenom příjemně překvapen. Takže Zato pojď na to! :lol:
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Tomáš Zeman v 17 srp 2010 18:38

Mě to taky zajímá, mam pěkný kousek na kterém letos vybujela. Postřik kuprikolem ji zastavil a hned zmizela. Strom to přestál bez potíží a beze škod, ale obávám se dalších let.. :?
Tomáš Zeman

Příspěvekod Vladimír Krýl v 12 led 2011 16:53

Mně připadá zbytečné se zbavovat napadených jalovců. Ty, které napadené nejsou, se stejně nenakazí přímo, ale z nějaké hrušně a kvůli několikadenní vadě na kráse..... u mrňousů může být ztluštělá větev problém, ale u velkých stromů....? No dobrá, tak s nimi nepolezu na výstavy, ale pro mé potěšení......nicméně stejně zkusím víc stříkat na podzim :-)
Vláďa
Vladimír Krýl

PředchozíDalší

Zpět na Rady pro začátečníky