Rez hrušňová

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Rez hrušňová

Příspěvekod Aleš HAMPL v 08 kvě 2009 12:25

O rzi hrušňové na jalovcích už bylo napsáno dost. Loni se mi objevila v malém množství na jednom jalovci tvarovaném do kaskády. Větvičky jsem odstřihl a ihned kytku postříkal fungicidem. Letos od jara jsem provedl 2x proventivní postřik, jednou – tuším – Championem a jednou Dithane. Bohužel, na přiloženém obrázku je výsledek. Obrázek sice není příliš kvalitní, bylo to foceno na ostrém slunci, ale pro ilustraci, myslím, postačuje.
Moje poučení pro příště: Protože sousedům hrušně nepokácím a po dobrém je k tomu nepřemluvím, při jakémkoliv výskytu rzi na jalovci tento ihned likviduji!
Přílohy
Rez2.jpg
Rez2.jpg -
Aleš HAMPL

Re: Rez hrušňová

Příspěvekod Daniel Vlach v 12 kvě 2009 16:55

... nápodobně.Soused má velkou hrušeň a tak jsem na tom stejně. Bohužel tu hrušeň mám i já mezi bonsajemi a kácet ji taky nehodlám - má 48 let, takže po prvních loňských zkušenostech stříkám preventivně přípravkem Baycor 25 WP - jalovce jsem letos nestihl a dopadlo to takhle. Po postřiku houba do dvou dnů zmizela ...
Přílohy
rez.jpg
rez.jpg -
Dan.
Daniel Vlach

Příspěvekod Milan Karpíšek v 04 led 2010 13:49

Walter umístil na blog článek na toto téma doporučuji.

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... rrost.html
Milan Karpíšek

Příspěvekod Tom Benda v 04 led 2010 16:12

Tak to bys nám ho sem mohl hodit přeloženej ;)
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Milan Karpíšek v 04 led 2010 16:25

Milan Karpíšek

Příspěvekod Aleš HAMPL v 04 led 2010 16:36

Já německy umím jenom jíst a spát, takže jsem si to hodil do překladače a z té čtvrtiny, co měla hlavu a patu jsem pochopil, že při prvním setkání se rzí hrušňovou na jalovci je třeba ostranit napadené dřevo, nebo alespoň kůru a rez v suchém dřevě zajde a v dalších letech že už spóry rzi napadají jen tenké větévky, které je třeba při prvním náznaku napadení odstranit.
To první "léčení" si mnohdy vyžádá radikální přetvarování celé kytky, ta následující opatření (tenké větévky) se obvykle dají nahradit okolním obrostem.
Němčináři, opravte mě a googlovský překladač! :lol:
Aleš
Aleš HAMPL

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 04 led 2010 22:03

Taky raději počkám, až Walter hodí na svůj blog i anglickou verzi...
Posílám ještě 2 fotky k tématu - na první je rez přímo v žíle!!! jedné velmi staré švýcarské sabiny - celá žílá byla odstraněná, zmrtvena a ošetřena sulkou, naštěstí měla sabina žíly 2, spálit celý jalovec by byla ohromná škoda, doufáme, že už bude vše v pohodě.
Druhá fotka - rez jde nejen po šupinatých jalovcích, ale i po communisech!!! Naštěstí byl takto napaden jen 1 z našich communisů.
V případě velkého napadení buď stromy likvidujeme, nebo přeroubováváme vhodným odolným kultivarem (čím modřejší, tím lepší - osvědčil se Jun. chi. var "Hetzii"). Dobrou prevencí je vyvarovat se zahradních kultivarů jalovců, pokud nemají (velmi vzácně) tak úchvatný kmen, že za tu námahu stojí. U sabin je většinou napadení jen lokální a dá se celkem úspěšně likvidovat, hlavní je udržovat strom stále prosvětlený.
A vůbec nejlepší prevencí je přeorientovat se na pořádné stromy jako smrky, borovice a modříny :lol: ...
Přílohy
rez1.jpg
rez1.jpg -
rez2.jpg
rez2.jpg -
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Aleš HAMPL v 04 led 2010 23:04

Tak i communisy? No to je mazec.
Aleš HAMPL

Příspěvekod Jiří Svačina v 04 led 2010 23:18

Myslím si, že u těch comunisů to nebude tak časté, zatím jsem neviděl, ale zvláště plazivé a neudržované sabiny v zahradách tato rez postupně ničí...Ty z přírody jsou většinou v kmenech moc hezké, ale z tohoto důvodu jim moc nefandím. Ale zase jít až do modrých - snad jsou dobrá podnož...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 06 kvě 2010 15:28

Jenom taková připomínka, že je zrovna "rezavá" sezóna. Včera jsem na jedné sabině našel snople na 2 malých větvičkách (jako každoročně, naštěstí nevypadá, že by se chtěla dál šířit) a na oheň pujde několik zapomenutých menších číňanů, old goldů a podobné potvorstvo.
Lukáš Sirotný

Další

Zpět na Rady pro začátečníky