Odstranění silných kořenů a jejich ošetření

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Odstranění silných kořenů a jejich ošetření

Příspěvekod Josef Soukal v 06 dub 2009 13:55

O víkendu došlo k přesazení některých stromů, tak jsem udělal pár fotek úpravy kořenů habru a modřínu. Chápu, že by bylo lepší počkat alespoň jeden rok a doložit i to, jak celý zásah dopadl, nicméně pro diskuzi to snad stačí a slibuji, že výsledky tu zveřejním. V obou případech se jednalo o zkrácení silných kořenů a jak jsem časem postřehl, každý pěstitel preferuje jiný způsob ošetření takto velkých ran - dřevěné uhlí, štěpařský vosk, kořenový stimulátor, Cu pasty, atd. Dříve jsem ránu jen zaprášil stimulátorem a můžu říct, že takto ošetřené kořeny většinou zahnijí. Přistoupil jsem proto ke kombinaci "uprostřed pasta/po okraji stimulátor", což už v minulosti prezentovali jiní pěstitelé. Sám jsem zvědav na výsledky. Svou roli bude jistě hrát počet pupenů/objem zelené hmoty - proto u habru, který je jen holý, čerstvě vykopaný "pařez" nečekám výraznou tvorbu kořenů. Zato modřín má mnoho zdravých větví, proto by u něj mohl být výsledek lepší.
Pro začátečníky bych chtěl zdůraznit, že strom musí mít pro takový zásah dostatek jemných kořenů, což oba stromy, jak je vidno z fotek, mají.
kořen habr.JPG
kořen habr.JPG - Zde je stimulátor jen v dolní části, protože horní okraj řezu bude v budoucnu nad úrovní substrátu

kořen m.JPG
kořen m.JPG - modřín má dostatek jemných kořenů

zakrácení a ošetření.JPG
zakrácení a ošetření.JPG - po zakrácení - kořen bude celý v substrátu, proto je po celém obvodu ošetřen stimulátorem
Josef Soukal

Re: Odstranění silných kořenů a jejich ošetření

Příspěvekod Ondřej Němec v 06 dub 2009 14:03

K věci dodávám, že kolikrát mi kořeny zahnědnou i když je ošetřím cut pastou. Někdo neošetřuje vůbec, dovedu si to představit u anorganicých, málo mikrobiálně kontaminovaných sterilních substrátů jako je akdama, zeolity, sanza atd.
Ondřej Němec

Příspěvekod Josef Soukal v 06 dub 2009 14:08

Jiný případ nastal u tohoto modřínu: strom má jemné kořeny až na konci silných a dlouhých kořenů.
Tady jsem na spodní straně kleštěmi kořeny zeslabil na polovinu a zaprášil stimulátorem. I tady jsem zvědav na výsledek. Strom šel zpátky do záhonu.
Přílohy
modřín silné kořeny.JPG
modřín silné kořeny.JPG - pohled zespoda - samé silné kořeny
zeslabení.JPG
zeslabení.JPG - zeslabení a ošetření stimulátorem
Josef Soukal

Příspěvekod Daniel Vlach v 06 dub 2009 21:50

... jenom malá technická. Vzhledem ke zručnosti může být poslední jmenovaná úprava časově náročnější - pokud se nejedná třeba o jeden, nebo dva silné kořeny - pak jsem se chtěl zeptat, jestli jemné kořínky během tohoto zákroku rosíš ? Snad je zbytečné se obávat zasychání, ale já to dělám.
Dan.
Daniel Vlach

Příspěvekod Pavel Vaško v 07 dub 2009 06:42

Já kořeny ošetřuji většinou jen stimulátorem. Jen jeden z kořenů, jehož část bude vyčnívat ven, jsem ošetřil na té obnažené části Cu pastou a jsem zvědavý jak to dopadne.
Ono to ošetření stimulátorem asi vlastně žádné "ošetření" není, jen má podpořit růst kořínků, že by řezy nějak skutečně chránilo si nemyslím. Ochranu by možná zajistilo dřevěné uhlí nebo ta pasta, kterou zkusil Josef.
Co se týče razantnosti zkrácení kořenů, loni jsem kopal habr asi 10 cm v průměru a protože neměl v okolí kmene prakticky žádné vlasové kořeny, prostě jsem to riskl a zkrátil všechny kořeny zhruba na 5-10 cm, ošetřil stimulátorem a strom obrazil naprosto v pohodě. Ale to byl habr, u mořínu bych to neudělal a zkusil ten Josefův postup.
V knížce pana Kim se wona je taky postup zahřížení dlouhých kořenů, myslím to doporučuje u buku.
Pavel Vaško

Příspěvekod Josef Soukal v 07 dub 2009 08:04

Dan: To rosení je samozřejmě možné, ale zas tak moc času ten zákrok nevyžaduje, je to jen jedno cvaknutí konkávkami a zatření stimulátorem...
Josef Soukal

Příspěvekod Milan Karpíšek v 07 dub 2009 08:05

a to byla asi chyba Pavle nechat ty kořeny tak dlouhé. U jednoho habru jsem je taky nechal delší a obrazili jen na místě řezu. jinak kořeny ošetruji pouze stimolátorem a pastou jen to co kouká na povrch jako Pavel.
Přílohy
P1060940_resize.JPG
P1060940_resize.JPG -
P1060941_resize.JPG
P1060941_resize.JPG -
P1060946_resize.JPG
P1060946_resize.JPG - zde je vidět ošetření pastou nad povrchem které jsem udělal před rokem
Milan Karpíšek

Příspěvekod Josef Soukal v 07 dub 2009 09:04

Milane, kolik času uběhlo od minulého přesazení (resp. vyzvednutí) do tohoto přesazení?
Je krásně vidět, čeho je habr schopen.
Josef Soukal

Příspěvekod Milan Karpíšek v 07 dub 2009 16:45

habr byl vykopán minulý rok na jaře.
Milan Karpíšek

Příspěvekod Luboš Masař v 07 dub 2009 20:20

Silný kořeny ošetřuju stimulátorem a ještě obalím rašeliníkem
výsledek je patrnej z fotek.Habr byl vykopán loni v zimě.Na poslední
fotce je velká rána na kořenu ošetřená pastou.Na zkoušku.
Jo slabejch kořínků bylo minimum,např.na kořenu v popředí nebylo nic.
Přílohy
habr koř.před.JPG
habr koř.před.JPG -
habr před celk.JPG
habr před celk.JPG -
habr po.JPG
habr po.JPG -
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Další

Zpět na Rady pro začátečníky