Redukce kořenového balu trochu většího tisu

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Redukce kořenového balu trochu většího tisu

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 15:41

Tento tis červený pochází ze Spojovací, z likvidovaných zahrádek. Rostlina měla něco přes čtyři metry na výšku. Je to jedna z největších rostlin co mám, ale po návštěvě u Toma Bendy tomuhle kousku začínám důvěrně přezdívat "Mame". Rostlina byla vyzvednuta v květnu 2006, pomáhali jsme si s Pepou Soukalem navzájem, protože pro jednoho to na Spojovací nebylo... Jako nadšení, ale nezkušení začátečníci jsme nechali co největší baly. Ale vzhledem k vedru, které zrovna panovalo, to možná nebylo až tak od věci. Na první sezonu šel tis do země, pokud bych jej dal rovnou do kontejneru, mohl jsem rok ušetřit.

Pepo, dej sem prosím fotky ze Spojovací, jestli je máš po ruce, díky.

Tisy jsou hustě kořenící rostliny, ovšem co se týče vzdušného hřížení, slyšel jsem pár úvah, že u tisů to musí jítt bez problémů, ale ještě jsem snad neviděl odhříženou rostlinu. Sám zkouším jednu sezonu media hicksii a zatím jen dva kořínky, ale jde to, tedy. Též množství kořínků na zakrácených kořenech jsem se nedočkal.
Přesto rostlina v nadzemní části nemá viditelný problém.
Problémem u takto velké rostliny je především redukce balu do malé misky. Velkou část potřebného prostoru vyplňují mohutné kořeny a také výška nebari často není v linii, která by se vám hodila.
Dan Pánek
Administrátor

Re: Redukce kořenového balu trochu většího tisu

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 15:47

V říjnu 2007 šel tis do maltovníku - tuším 65l.
Přílohy
2007tis1.jpg
2007tis1.jpg - Po vyjmutí ze země
2007tis2.jpg
2007tis2.jpg - Spousta jemných kořínků nad nebari půjde pryč. Bal byl ze stran narušen dřevěným kolíkem a proudem vody hadice. Těžká, jílovitá půda šla ale pryč těžko. Nechtěl jsem jej rozebírat úplně, dnes bych to udělal hned.
2007tis3.jpg
2007tis3.jpg - Řada kořenů zakrácena, kam až jsem se dostal, přesto se do maltovníku sotva vešel. Záměrně jsem ho utopil.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 16:01

V sezoně 2008 byl vyčištěn, vybrány větve a kmeny, vytvořen základ dutiny. Silné větve jsou stahovány dolů, ale je to dřevo na luky ;)
Moji obavu, že ho nebudu mít do čeho zasadit, vyřešil výlet na EBA do Vídně, čínská miska vyšla na cca 1000 Kč. Vzal jsem jí od oka, tis jsem neměl změřený, vnitřní průměr misky u horního okraje 47x38.
Přílohy
tis2.jpg
tis2.jpg - Po vyjmutí z maltovníku
tis3.jpg
tis3.jpg - Rozebírání balu dřevěným kolíkem a lehkou palicí (dřevěná či gumová). Neustálými dešti přemáčený bal oproti minule celkem spolupracoval a šlo to lépe, než jsem čekal
tis4.jpg
tis4.jpg - Sprchování na závěr silným proudem, strom jsem si zavěsil, abych ho udržel čistý a netopil ho v bahně
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 16:09

Přišel okamžik, kdy se rozhodne, zda se tis vejde do misky už nyní, nikdy, nebo až později. Ale zpátky do maltovníku bych ho dával nerad :-)
Přílohy
tisstelovani.jpg
tisstelovani.jpg - Nejprve jsem si tis připravil nad misku, abych měl představu, co je reálné a co ne. Ohledně šířky bylo brzy jasné, že to půjde, ale nebyl jsem si jistý s hloubkou.
tis7.jpg
tis7.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 16:27

Stále nemám zcela jasno v pohledovce, přičemž pohledové strany jsou zhruba proti sobě. Mým záměrem je zachovat alespoň zhruba neutrální náklon a tvarovat strom z obou stran. Budoucnost rozhodne.
Přílohy
tis6trouble.jpg
tis6trouble.jpg - Problémová část byla skoro třikrát tak vysoká, než bylo potřeba. Ale horní patro přijde pryč, je mnohem výš než nebari na druhé straně. Tím se vyřeší jedna třetina výšky problému :-) (Tady už je částečně odstraněno, řezy jsou, sice špatně, ale vidět)
tis8zespoda.jpg
tis8zespoda.jpg - Druhá část problému se nachází dole, kde jsou mohutné, vzájemně prorostlé kořeny, které ale mají jen transportní funkci.
tis8zespoda2.jpg
tis8zespoda2.jpg - Kořeny, které vedou z levé strany, ústí napravo zpět do kmene. Uzavírají tak jakýsi kruh, je tam takových několik. To jsem ještě neviděl. Vše je obtížně přístupné, používám zlodějku a zahradnické nůžky.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 16:41

Pokračování
Přílohy
tis9miska.jpg
tis9miska.jpg - Miska, podsyp hrubší láva a navrch pussycat. Bindery na přitažení rostliny.
tis10stimu.jpg
tis10stimu.jpg - Kořeny jsou potřeny práškovým stimulátorem, ale v dešti je to spíš kašička než prášek.
tis11usaz.jpg
tis11usaz.jpg - Usazování stromu. Náklon bude na stranu s možná lepším tvarem kmene, ale horším nebari. Je to jediný možný náklon, jiný zvedá kořeny na jedné či druhé strany z misky ven. Jeho úprava tedy bude možná až tehdy, až bude rostlina v kondici a bude jasná pohledovka.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 16:43

Dva pohledy na závěr. Akorát teď koukám, že se povedly oba ze stejné strany :-).
Dobré je, že teď už tenhle tis unesu sám.

Protože je to ukázka pro začátečníky, dodám, že ač to možná nevypadá, z jemného vlášení zůstalo zachováno tak 75 procent, což je pro dobré prosperování rostliny po přesazení velmi podstatné (nejde samozřejmě o procento ale celkové množství, jemných kořínků nebylo tolik, proto nebyl odstraněn žádný, který nemusel být odstraněn z hlediska redukce. Pokud by bylo nutné odstraňovat jich více, šel by tis zpět do maltovníku). Další nutností je vzdušný substrát a ošetření kořenů - jinak tisy rády trpí hnilobou - i tady bylo pár kořenů od minula chycených, ale nešlo o velké množství. Substrát se tisu snažím dělat méně kyselý, s jen malým podílem rašeliny a s kostní moučkou. Přidal jsem také symbivit.
Přílohy
tis12.jpg
tis12.jpg -
tis14.jpg
tis14.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Josef Soukal v 31 bře 2009 09:03

Přidávám fotky z kopání tohoto stromu.
Do misky sednul hezky. Jindy bych asi namítal, že je na misku brzo, ale vzhledem k velikosti mísy a jejímu objemu to asi bude bez problému. Hlavně aby byl mezi kořeny a stěnou misky dostatek substrátu, což se dle fotky "tis 11" zdá, že je...
dan a tis.jpg
dan a tis.jpg -
Přílohy
dan čistí bal.jpg
dan čistí bal.jpg - baly kořenů byly skutečně obrovské, jak psal Dan, zbytečně obrovské - měly jistě přes 100 kg...
Josef Soukal

Příspěvekod Dan Pánek v 31 bře 2009 11:46

Díky Pepo, tohle je sice ten druhý tis, který čeká v záhonu, ale je to stejná kategorie :-)
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Josef Soukal v 31 bře 2009 12:04

Aha :D
Tak tady jsou ty správné fotky. Ale jak říkáš, velikostně jsou nastejno...
tisy spojovací.jpg
tisy spojovací.jpg - Danův tis je na fotce vpravo

tis balení.jpg
tis balení.jpg - balení kořenů do igelitu
Josef Soukal

Další

Zpět na Rady pro začátečníky