Přesazování Javoru burgeráku se zapěstovávaným nebari

Novinky v RPZ na Bonsai-Kai a ukázky základních postupů a technik

Moderátor: Josef Soukal

Přesazování Javoru burgeráku se zapěstovávaným nebari

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 10:05

Acer burgerianum, mladá rostlina, import Korea, zapěstovávané nebari. Záměrem je pěstovat rostlinu jako dva samostatné, ale částečně prorostlé stromy.
Přílohy
bu01.jpg
bu01.jpg - Rostlina po vyjmutí z koše, ve kterém je pěstována. Díry po obvodu koše způsobí, že kořeny po dosažení hrany nádoby nerostou dokola po jejím obvodu, ale zaschnou a blíže kmeni začnou růst nové kořeny. Pěstování v koši je náročnější na zálivku.
bu02.jpg
bu02.jpg - Prorostý bal rozčešu dřevěnou hůlkou - tady otočený štětec.
bu03.jpg
bu03.jpg - Po rozčesání - k dočištění si pomohu vodou
bukor1.jpg
bukor1.jpg - Probírka kořenů, všechny kořeny rostoucí vzhůru, všechny dlouhé kořeny a kořeny rostoucí dolů zakrátíme nebo odstraníme. Buergerák koření velmi dobře a postačí mu ponechat menší množství kořenů.
bukor2.jpg
bukor2.jpg - Stejná část rostliny po probírce. Odstraněny i uhnilé kořeny.
Dan Pánek
Administrátor

Re: Přesazování zapěstovávaného javoru

Příspěvekod Dan Pánek v 30 bře 2009 10:22

Pokračování
Přílohy
buste.jpg
buste.jpg - Na místech, kde z kmene nevyrůstají kořeny, vyříznu vodorovné proužky kůry, zahloubím je až trochu do dřeva. Místa jsem potřel tekutým stimulátorem pro zakořeňování, používal jsem dosud jen práškový, takže trochu pokus.
bukos.jpg
bukos.jpg - Na spodek koše jsem nasypal pussycat.
buroz.jpg
buroz.jpg - Rostlinu je možné podsypat tenkou vrstvou substrátu, silná není moc žádoucí, aby kořeny rostly do plocha. Koš je zbytečně vysoký, ale řezat se mi ho nechce. Začnu s rozprostíráním kořenů, vypomohu si zapíchlými dřívky, špejlemi, provázky či drátem.
bupecho.jpg
bupecho.jpg - Rostlinu zasypu připraveným substrátem. Pomocí dřívka, u takto malé rostliny postačí špejle, dostávám substrát mezi kořeny. Suchý substrát je sypký a jde to s ním lépe. Sušit ho ale po vymívání vodou, které u některých složek provádím, je práce navíc. Vlhký substrát mi nevadí...
buzal.jpg
buzal.jpg - ...do skulin ho "dozapravuji" proudem vody.
bukon.jpg
bukon.jpg - Oba kmeny utopím do substrátu, aby kořeny odshora nezasychaly a tvořili se nové ve vrstvě nebari. Teď na 14 dní do stínu a závětří a hotovo.
Dan Pánek
Administrátor

Re: Přesazování Javoru burgeráku se zapěstovávaným nebari

Příspěvekod Tom Benda v 30 bře 2009 10:54

Taky jsem teď přesazoval javory, ale nefotil jsem u toho. Javorů je hodně a ruce byly špinavé.
Tak chci už jen dodat, že podobně postupujeme i u dalších javorů. A nejen javorů :-) Po dvou třech cyklech řezu kořenů a přesazování si každý uvědomí, jak se dá krásně vylepšovat nebari, jak nebari sílí, jak rostlina přes všechny tyhle zásahy dobře roste...
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 01 dub 2009 11:53

Je to pěkně popsané, Dane.
Akorát moc nerozumím tomu, proč jsi na tom levém kmínku nechal v horní části takový pahýl. Nestálo by za to ten kmínek seříznout níže a víc "načisto"?

Ota
Přílohy
javor - Dan.jpg
javor - Dan.jpg -
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Dan Pánek v 01 dub 2009 13:04

Ten pahýl tam je dočasu, potřebuji na druhé straně větev a odstranění teď by její tvorbu nepodpořilo. Bude odstraněn až později, stejně jako pár dalších větví, které plní nějaký dočasný účel (tedy podle mých teorií ;) ).
Dan Pánek
Administrátor

Zpět na Rady pro začátečníky