Parviflora - semenáč

Moderátoři: Josef Soukal, Lukáš Sirotný, Milan Karpíšek

Parviflora - semenáč

Příspěvekod Dan Pánek v 25 lis 2009 16:53

Tato parviflora je import z Japonska, dovezl ji Václav Novák v loňském roce (2008). Já si ji od něj odvezl na konci
letošního jara. Jedná se o svěže zelený semenáč, čímž mě hned oslovila mezi domodra zbarvenými roubovanci ostatních borovic tohoto druhu. Na první pohled (amatéra) neměla výraznější vady, kmen, borka, nebari, nikde stopy po drátu.

Považuji ji za skvělý materiál k naučení potřebné péče a vývoje takového stromu. Je pravda, že pokud by to nevyšlo, bylo by to celkem drahé ;)
Přílohy
p1.jpg
p1.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Re: Parviflora - semenáč

Příspěvekod Dan Pánek v 25 lis 2009 16:58

Z ostatních stran je dobře vidět, že se větve poněkud rozutíkaly. První, velký problém.
Přílohy
p2.jpg
p2.jpg -
p3.jpg
p3.jpg -
p4.jpg
p4.jpg -
p5.jpg
p5.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 25 lis 2009 17:03

Doma, když jsem začal hledat možný budoucí tvar, se hned objevila řada problémů. Tak nějak jsem byl připraven na to, že je budu řešit sám - nezdálo se, že bude potřeba nějakých drastických ohybů atp., takže půjde hlavně o výběr toho, co ponechat, to bych měl nějak zvládnout.
První, co jsem řešil, byla potřeba přesadit. Protože bylo už po vhodném termínu, doporučil mi Vašek pouze přendání do větší
misky (bez rozebírání balu). To jsem provedl.

Další dilema jsem měl s tím, jak hodně redukovat obrost. Že je potřeba ho vracet bylo jasné a dost si to protiřečilo s
jinými radami typu - první dva roky po převozu na ten strom nesahat, jen nechat růst. Ptal jsem se na to v létě i přímo pana
Auera, u jeho dovozové parviflory. Ale asi ani Michal Budík nepochopil, na co se ptám, protože odpověď zněla - ne, nedělat nic, dokud nepojede jako divá. U téhle sám druhý rok čeká a nedělá nic. Slůvko nic asi někdy může být dost zavádějící.

No, teď jsem se dozvěděl, že s tím obrostem je potřeba to hlídat. Je to sice jasné, ale dopátrejte se toho :-) Obrost jsem
naštěstí zredukoval již před tím, při přesazení, nedalo mi to. Jen to mělo být ještě víc - jsem zase chytřejší. Pohledy z
boku bohužel nemám, tam by ta redukce byla vidět mnohem lépe, borovice získala pravidelný tvar i z nich.

Strom - podle pana Auera typický japonský polní, velmi silně zanedbaný materiál. Samozřejmě, Vašek vozí i ty nezanedbané, ale někde se to musí odrazit :-).

Nejdřív jsem postupně opouštěl téměř nekritické nadšení na hezkým stromem. Postupně jsem začínal uvažovat o redukci větví, především té hlavní. Trvalo mi nějaké dva měsíce, než jsem si přiznal, že ji musím odstranit celou. Je pravda, že sám bych dlouho váhal. Ale když mi pan Auer začal vysvětlovat, že tam ta nádherná větev je špatně, dodal jsem si odvahu a vytáhl nákres, na kterém už nebyla. Pak už to šlo snadno.
Přílohy
vetev.jpg
vetev.jpg - Hlavní větev byla nasazená přesně v lokti, který zatím rozšiřovala opticky a později i fyzicky.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 25 lis 2009 17:07

Můj jednoduchý nákres byl s korunou doprava, zhruba při současném náklonu kmene. Problém byl v tom, že hlavní větev jsem teď měl vlevo. Asi každý bonsajista, ač nějaká ta pravidla ve tvorbě porušuje, řídí se některými více. Hlavní větev na stejnou stranu jako koruna je pro pana Auera jedno z těch potřebných, aby bylo dosaženo přirozenosti. Budu muset popřemýšlet, proč mi tohle zatím nevadí a jestli to tak asi zůstane.
Řešením by nebylo odstranění i levé větve, ale silnou redukcí obrostu a tloušťky větve. Jinými slovy, hlavní větví by se
stala až třetí větev odspodu, na správné straně stromu. To mi bylo dost sympatické. Později dodám ten nákres, nemám ho
přehraný. Úroveň potřebných změn je podle pana Auera na úrovni základního tvarování.

Druhá verze byla s dlouhou hlavní větví i vrcholem vlevo. A strom poněkud napřímit. To nejjednodušší, co se nabízí. Měl jsem zhruba hodinu na rozmyšlenou, než pan Auer obejde ostatní seminaristy. Z několika důvodů jsem nakonec dal přednost této verzi.

Po nadrátování spodních pater došlo ke stažení větví do nové polohy a vybrání větví pro vrcholovou část. Zde bych, být sám,
stříhal asi víc, než pan Auer. Takhle zbyly některé větve, které budou odstraněny později.
Dalším, velkým nedostatkem jsou příliš odrostlé větve. I proto samozřejmě výsledná podoba pouze nastiňuje budoucí vzhled.
Správné rozmístění patérek by bylo dokonce kontraproduktivní, zatím je podstatné, aby se do větví dostalo co nejvíce světla.

Fotky z průběhu nemám, na to nebyl čas. Konečná prozatimní fotka je z domova, není kvalitní, snad o víkendu nafotím lépe.

Jak nám to půjde se stromkem dál se uvidí. Zatím mi někteří říkají, že parviflory jsou u nás úplně v pohodě a zpět valí jako
blázen, jiní že chřadnou a často i odejdou. Ani pan Auer nepovažuje péči o tenhle strom za právě nejsnadnější. Takže uvidíme.
Přílohy
parvi2.jpg
parvi2.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Josef Soukal v 26 lis 2009 15:31

Strom se mi v původní podobě líbil a nečekal jsem, že ho budeš takto měnit. Myslel jsem, že jen zmenšíš korunu.
Ten prostřih už hodně potřebovala a jak píšeš, určitě do ní bude nutno ještě několikrát sáhnout (postupně), pořád je hodně široká. Hodně by mi pomohlo, kdybys vložil tu předpokládanou podobu stromu. Není mi třeba jasný, kde přesně bude jednou vrchol.
Josef Soukal

Příspěvekod Dan Pánek v 26 lis 2009 16:46

Tvé první dvě věty mohu klidně zopakovat :) Víš, že když jste byli s Milanem u mě, mluvil jsem pouze o redukci větví, nikoli odstraňování. Až trochu později mi začalo být jasné, že ta spodní větev je neudržitelná. Ale stopro jist jsem si nebyl - jestli předěláváním tohoto stromu nedělám koninu. Proto jsem taky vzal strom s sebou - a jsem rád, že jsem nebyl mimo. Navíc ta hlavní větev příliš zakrývala kmen. Zřejmě by ani nešla vrátit tak, jak by bylo potřeba (bez roubování).

Takhle jsem vlastně dopadl s tím buxusem - vymyslel jsem si strom se vším, co na něm bylo, tak, aby se mi líbil. Othmar Auer to okomentoval ve stylu - teď si budeš patnáct let hýčkat mazlíčka a piplat parádní korunu, abys poté zjistil, že ten strom nejde "dokončit" - máš tam něco, co tam nepatří - hodně volný překlad :))

Nákresy dodám, jak jen to půjde, ale asi až zítra večer.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 26 lis 2009 17:15

Mně se provedená změna koncepce líbí, ke všem problémům uvedeným Danem se pak připojuje fakt, že zatížením na původní hlavní větev doprava by strom měl tvar jako tisíce dalších importovaných parviflor. Ten vrchol je po redukci na fotce lehce zmatečný, do budoucna bych ho za sebe viděl lehounce vychýlený doleva od oné populární Osy :D . Asi bych i více otevřel pravou stranu a odhalil zlom kmene s jinem (a třeba i protaženým shari) - to jsou jenom takové návrhy do budoucna, momentálně byl myslím strom probrán a založen tak akorát.
Jo a co ty dvě spodní patýrka? Ty mi tam k tak "klasickému" stromu nesedí, asi bych se je nerozpakoval odstranit.
S pěstováním ti taky budu držet palce...
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Dan Pánek v 26 lis 2009 18:00

Na nákresu je nemám ;) Ale ještě než jsme se k zadní větvi dostali, pochopil jsem, že tam v redukované verzi zůstane. Minimálně prozatím. Když si teď zkusím něco črtnout do budoucna, je fakt, že se mi tam bez nich moc nedaří dostat hloubku, bude se asi muset něco odkrýt, jak píšeš...
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 27 lis 2009 09:22

Původní nákres
Přílohy
nakresprava1.JPG
nakresprava1.JPG - Červeně je původně navrhovaná hlavní větev vlevo, vrchol doprava. To se panu Auerovi nelíbilo.
nakresprava.jpg
nakresprava.jpg - Pokud by měl být vrchol vpravo, větev by musela být silně zredukována.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Luboš Masař v 27 lis 2009 18:45

Já bych to Dane nechal tak jak je strom natvarovaný na poslední fotce
jen na pravo bych trochu ubral obrost a odstranil tu spodní zadní větvičku.
Směřování stromu doleva je podle mě v pohodě.Doved bych si ho představit
u mě na polici ;)
Přílohy
parvi2.jpg
parvi2.jpg -
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Další

Zpět na Borovice (Pinus)