Choroby a škůdci

Vše o pěstování bonsají a jejich tvarování

Moderátoři: Otakar Hlaváček, Tom Benda

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 16 kvě 2012 12:14

Já s choroby a škůdci výrazné problémy nemám, takže preventivně moc nestříkám. Snad jen na moniliovou spálu u slivoní se snažím víc myslet s prevencí, ale výrazně to nepomáhá.

Poškození listů na Vláďově modřínu je nejspíš způsobeno houbovou chorobou Hypodermella laricis, i když samozřejmě nelze vyloučit i menší vliv mšic/červců, které jsou na prvním obrázku lehce patrné.

Tmavé fleky na listech habru jsou dle mého také houbového původu.

Miskovité prohnutí listů na zimostázu bývá následkem sání mery zimostrázové, což je takový drobný křísovitý škůdce.

Hálky na listech lípy jsou asi dílem vlnovníka lipového, tmavé skvrny na buku opět nejspíš nějaká houbová nebo bakteriální skvrnitost listů.

K tomu insekticidnímu přípravku, co navrhuje Luboš, bych dodal, že má úplně stejnou účinnou látku jako Mospilan.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Josef Soukal v 16 kvě 2012 13:55

Díky za radu Oto :!: Bez určení příčiny se těžko něco léčí.
Jak radí Agromanuál, tak na roztoče typu vlnovník je nejlepší přípravek Magus a Sanmite.
Na červce a puklice doporučují např. Biool, nebo právě Lubošem zmíněné Careo (případně cvičené berušky :D ).
Josef Soukal

Příspěvekod Tomáš Zeman v 19 kvě 2012 07:34

Já mam taky samozřejmě zkušenost se škůdci, ale skoro vše už tady bylo napsáno. Vy to většinou tolik neznáte, ale pro mě je největší škůdce každé jaro pozdní mráz. V loni to bylo fatální a zasáhlo i většinu z vás. Letos jsem si už začínal myslet, že se u nás v podkrkonoší už ani žádné konat neboudou..i když už týden jsem na ně připravený. ale včerejší ráno nezklamalo a -3, -4 stupně zamrazily vše živé.. Bohužel u nás je to téměř každoroční podívaná a po návratu z práce obhlížím škody:

buky totálka:
CIMG6815.JPG
CIMG6815.JPG -

jedle se ještě nevzpamatovala z loňské zkázy a už má zase co dohánět..

CIMG6824.JPG
CIMG6824.JPG -

všechny buky a duby v předpěstírně jsou teď na dálku poznat:
CIMG6820.JPG
CIMG6820.JPG -

naštěstí všechny bukové a dubové bonsaje jsem držel už od minulého týdne doma ve studeném pokoji, sice je fuška je urosit, ale vyplatilo se :D

CIMG6671.JPG
CIMG6671.JPG -

no a dneska konečně přesně po týdnu můžou všechny stromy zase na vzduch. Tak takový je můj každoroční boj se zatraceným mrazovým klimatem pod horama.
Tomáš Zeman

Příspěvekod Milan Karpíšek v 19 kvě 2012 11:30

no ne jen ty Tome, ještě jsem předevčírem koukal večer na předpověď tady u nás. Nikde nic a ráno jsme taky koukali. dva buky přežili zimu a včera dostali na prdel stejně tak duby jak píšeš. U nás byly dva pod nulu. Zlatě pěstovat muga těm je to fuk! Každý rok se rozjedou i když je v noci -5 a je jim to jedno. Další důvod proč pěstovat horské yamadori. Listnáče dokud nebudu mít skleník nechci! Tak jsem si najivně myslel jak mi pár habrů zbude, rašit začli ale tím to zkončilo :roll: . nj život jde dál a je na čem opékat buřty :lol: . Hlavně že ty dražší kvítka žijou a jsou v kondici 8-) . Bohužel v tom nejsme sami, jsem v kontaktu s Jurajem Marcinkem a i on mi psal o ztrátách hodně dlouho zapěstovaných kytek, takže i Šwajc zastihla krutá zima. Asi začnu čumět po suiseki :lol:
Milan Karpíšek

Příspěvekod Aleš HAMPL v 19 kvě 2012 20:26

Přidám se, i když do chorob to nepatří (když tak to smažte).
Včerejší mráz pěkně sežehl buky, jeden dub, další to přežily bez problémů (všechny ve volné, jediný v misce ještě nenarašil?!), letorosty jedle, tisů, některé letorosty smrkové.
Habry mám některé už zcela olistěné, jiné v různém stupni narašení, dva z nich s pouze zvětšenými pupeny. Tak jsem zvědavý. Zrovna tyhle dva jsem letos přesazoval, tak nevím, zda kombinace přesazení a těch pozdních mrazů nebyla osudová.
Aleš HAMPL

Příspěvekod Tomáš Zeman v 20 kvě 2012 11:27

Já mam zkušenost takovou, že habrům ty mrazy většinou nevadí a to ani po přesazení. Ale to pokud jsou už olistěné, při rašení jsou nejohroženější, ostatně jako většina listnáčů. I některé listy dubů a buků, které už byly více vyvinuté a pevnější, tak mráz přečkaly..ale těch není mnoho..
Tomáš Zeman

Příspěvekod Vladimír Krýl v 21 dub 2014 23:52

Tak letos zase něco nového :shock:
Tento víkend se mi v některých miskách, pod nimi, částečně i na kompostu a na záhonku objevily "malé" nepravidelné hrbolaté oválky, v barvách od bílé přes žlutou až po růžovou (hlavně), velikostech od čtyř mm až po skoro centimetr. V některých miskách jich bylo přes deset a hned ve vedlejší nic.... Původně jsem si myslel, že to jsou nějaká semena, ale podle toho rozmístění jsem došel k názoru, že to jsou nejspíš nějaká vajíčka - hmyzu???
Znáte to někdo? Sebral jsem jich asi stovku a vůbec mě nenapadá, co by to mohlo být....
Přílohy
IMAG0343.jpg
IMAG0343.jpg - takhle byly "nasázené" u buxusu
IMAG0348.jpg
IMAG0348.jpg - výběr různých barev a velikostí
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Luděk Urbanič v 24 dub 2014 15:03

Nikdy jsem to neviděl, ale zkusils to rozkrojit - třeba na tebe něco vyleze :) ?
A co plodnice nějaké houby?
Nebo počkat co se z toho vyvrbí.
Luděk Urbanič

Příspěvekod Vladimír Krýl v 25 dub 2014 20:59

Když se mi objevily nové tam, kde jsem je před několika dny posbíral, tak jsem se naštval a začal pitvat. A to jsem neměl dělat - na řezu to vypadá na 100% jako semeno, ale tím méně je mi jasný mechanismus, jakým se mi potulují po miskách :x
Jediné, co mě napadá, je to, že stará kosice dělá mladým bojovku :lol:
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Josef Soukal v 29 dub 2014 10:15

CO TO JE :?:

To byla samozřejmě řečnická otázka. Nic podobného jsem nikdy neviděl...
A jinde po zemi to není? Jen v miskách? Fakt zvláštní
Josef Soukal

PředchozíDalší

Zpět na Pěstování a tvarovací techniky