Choroby a škůdci

Vše o pěstování bonsají a jejich tvarování

Moderátoři: Otakar Hlaváček, Tom Benda

Choroby a škůdci

Příspěvekod Vladimír Krýl v 14 kvě 2012 21:53

Mám pocit, že letos snad každý druh z mé sbírky má nějaké neduhy či škůdce a navíc mám dojem, že postřiky, které jsem zatím použil, moc nezabraly. Další důvod, proč zakládám tohle vlákno, je představa, že by se na jednom místě mohly soustředit různé rady a poznatky pro zdraví našich sbírek. Proto prosím vás znalé o pomoc a informace o příčinách a řešení následujících chorobných příznaků:

Modřín - usychají některé jehlice, od konce, skoro na všech stromech, někde na spodní větvi, jinde na vrcholových výhonech, jak jehlice na brachyblastech, tak na nových výhonech. Tohle mě momentálně pálí nejvíc, protože to vidím prvně a mám obavy, aby to nebyly první příznaky něčeho fatálního.
IMG_6171.JPG
IMG_6171.JPG - Usychající jehlice na modřínu

Modřín - zdeformované, jakoby zlomené jehlice, ve zlomu žloutnoucí s viditelnou černou tečkou. Podle mě nějaký "savec", ale zdá se mi, že nezabírá ani karate ani metation, kterého mám ještě nějaký zbytek.
Podle "greenů" by to měla být mšice Korovnice/Adelges geniculatus,podle Lukáše vlnatka. Jako protiúder doporučován Talstar, Mospilan, Careo či Karate.
IMG_6172a.JPG
IMG_6172a.JPG - Zlomené jehlice na modřínu

Habr - zkroucené a zdeformované listy, jakoby kudrnaté, zdola na nich viditelné černé tečky v místech odbočení žilek. Taky bych si tipnul na "cicavce" , ale objevuje se mi to každý rok a nemám pocit, že by na to něco zabíralo.
IMG_6176b.JPG
IMG_6176b.JPG - Zkroucené listy na habru

Buxus - lžícovitý tvar některých nových listů - choroba nebo škůdce?
Lukáš : Zkroucené listy u buxusu je nejčastěji houbovka - stříkáme fungicidy Novozir, Bicor, Dithane, stejně jako všechny ostatní stromy na houbovku.
Tady jsem našel na netu ještě jiný názor: Dalším škůdcem je mera zimostrázová (Psylla buxi), malý žlutavě zelený hmyz s nápadně bílými vlnitými výměšky, který způsobuje lžícovité zakřivení mladých listů. Můžeme s ním bojovat použitím insekticidů proti savým škůdcům, což ale většinou není nutné, protože škody způsobené na rostlinách bývají jen nepatrné.
IMG_6178b.JPG
IMG_6178b.JPG - Lžíce na buxusu

Taky jsem našel na Greenech pěknou fotku dalšího pravidelného návštěvníka mých borovic - žravé housenky, respektive nejnápadnějších příznaků její přítomnosti. Řešení: najít a rozmačkat :shock: ... a co na to Greenpeace???? :twisted:
DSCF6940.JPG
DSCF6940.JPG - Trus "borovicožravé" housenky

Lukáš - preventivní postřiky vyzvednutých yamadori proti lýkožravým broukům
"stříkáme insekticidem (momentálně Karate) hlavně všechny donesené borovice (obzvlášť kleče ale i silvestrisky), smrky a potom prunusy (mahalebky, špendlíky). Stříkáme komplet obrost a důkladně i celý kmen (u listnáčů se jedná často o holé špalky), opakujeme i dvakrát před rašením. Pokud se totiž tihle lýkožrouti dostanou na strom tak je s ním ámen... Většinou se jedná o nálet během jednoho dne na jeden/pár nejoslabenějších stromů, silné stromy totiž hmyzáky zalijou pryskyřicí. Většinou se nejedná o nějakou plošnější epidemii, pokud se ale prevence zanedbá, tak to několik vybraných stromů na dobro schytá, protože jakmile je člověk objeví, tak už je strom předem hotový...
Letos jsme vcelku náhodně přišli na jeden účinný trik - měli jsme na hromadě nachystané ke spálení čerstvě ořezané borovicové větve a většina lýkožroutů se slétla (asi dvy týdny zpátky) právě na tyhle "odřezky", které musely fest vonět po pryskyřici, ale zároveň byly ještě dostatečně "šťavnaté", aby ty potvory přilákaly. Pak už nebylo nic jednoduššího než větve spálit i se škůdci . Od příštího roku chceme tenhle přírodní "lapač" na jaře mít v permanentní pohotovost, ideální jsou větve z kleče, ty jim šmakujou nejvíc."

O rzi na jalovcích , vlnatce na borovicích a podobně už bylo napsáno dost, ale možná v rámci nějaké ucelené informace by se to tu mohlo objevit také. A také další jistě existující pohromy, které mě naštěstí zatím nepostihly. :)
Naposledy upravil Vladimír Krýl dne 15 kvě 2012 23:47, celkově upraveno 8
Vláďa
Vladimír Krýl

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Ondřej Němec v 15 kvě 2012 07:21

Mě zatím trápí pouze píďalky, které odstraňuji sběrem. A v polovině léta naběhne padlí a čerň na růžích. Není nad to, mít zahrádku v dubovém lese.
Ondřej Němec

Příspěvekod Josef Soukal v 15 kvě 2012 08:46

U těch modřínů - zlomené jehlice - to je klasický případ mšic. Dobrý postřik je Talstar. viz: http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopi ... 40eef28b15
U těch zasychajících jehlic těžko říct, možná to souvisí s mšicemi, možná je to jiný problém.

Podobné vlákno tady chybělo, a i když se budou informace z okolních fór opakovat, rozhodně to nebude na škodu.
Jen bych se přimluvil za fotodokumentaci, ať nedochází k záměnám "diagnóz" a nedorozumněním.
Josef Soukal

Příspěvekod Luboš Masař v 15 kvě 2012 18:49

Na veškeré "savce" se mi osvědčil přípravek od Substralu Careo koncentrát.
Ten zahubí i štítenky a červce,mšice,molice......
Pepo Talstar už je zakázanej takže se dá koupit,spíš jen náhodou.
Ty suché jehlice se mi objevili také.Připsal jsem to na vrub
vedrům a horkému větru na přelomu dubna a května.Zatím to
nějak fatálně nepokračuje.
Ty zkroucené listy na habru by mohli být nějací roztoči na způsob svilušek.
Careo působí i na ně.A má ještě jednu velkou výhodu,působí systémově.
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Aleš HAMPL v 15 kvě 2012 20:38

Mě se zatím objevily jen ty "zlomené" jehlice na dvou modřínech. Stříkal jsem taky Metationem a zatím nevím, jestli zabral. I kdyby to ty potvory zabilo, tak jehlice se nenarovnají, abych to hned poznal. Ale po tom Careu se podívám ...
Aleš HAMPL

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 15 kvě 2012 22:30

My stříkáme Karate (potom co jsme vypotřebili Talstar), s tím Careo je to, Luboši, dobrý tip, vyzkoušíme.
Jinak na vlnatku (ty černé tečky na jehlicích modřínu --> zkroucené jehlice; často taky na borovicích) se nám nejlíp dlouhodobě osvědčuje Mospilan - stříkáme modříny preventivně před rašením a v době rašení pak podle potřeby, cca tak jednou týdně.
Zkroucené listy u buxusu je nejčastěji houbovka - stříkáme fungicidy Novozir, Bicor, Dithane, stejně jako všechny ostatní stromy na houbovku.

Chtěl bych zmínit jednu důležitou věc, o které se tak často nemluví :!: :

- preventivní postřiky vyzvednutých yamadori proti lýkožravým broukům - takto stříkáme insekticidem (momentálně Karate) hlavně všechny donesené borovice (obzvlášť kleče ale i silvestrisky), smrky a potom prunusy (mahalebky, špendlíky). Stříkáme komplet obrost a důkladně i celý kmen (u listnáčů se jedná často o holé špalky), opakujeme i dvakrát před rašením. Pokud se totiž tihle lýkožrouti dostanou na strom tak je s ním ámen... Většinou se jedná o nálet během jednoho dne na jeden/pár nejoslabenějších stromů, silné stromy totiž hmyzáky zalijou pryskyřicí. Většinou se nejedná o nějakou plošnější epidemii, pokud se ale prevence zanedbá, tak to několik vybraných stromů na dobro schytá, protože jakmile je člověk objeví, tak už je strom předem hotový...

Letos jsme vcelku náhodně přišli na jeden účinný trik - měli jsme na hromadě nachystané ke spálení čerstvě ořezané borovicové větve a většina lýkožroutů se slétla (asi dvy týdny zpátky) právě na tyhle "odřezky", které musely fest vonět po pryskyřici, ale zároveň byly ještě dostatečně "šťavnaté", aby ty potvory přilákaly. Pak už nebylo nic jednoduššího než větve spálit i se škůdci :) . Od příštího roku chceme tenhle přírodní "lapač" na jaře mít v permanentní pohotovost, ideální jsou větve z kleče, ty jim šmakujou nejvíc.
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Vladimír Krýl v 15 kvě 2012 22:53

Tak jsem doplnil obrazový materiál a pro přehlednost jsem do úvodního příspěvku přenesl i stručné odpovědi na zatím zodpovězené dotazy. Pokud někdo přidá fotky dalších zvířátek či houbiček, ideálně s popisem a "řešením", můžu to zkusit taky přehledně přesouvat do úvodního článku....
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod Ondřej Němec v 16 kvě 2012 08:54

Když to tady hoši čtu, získávám pocit, že já snad mám biobonsaje... :D
Ondřej Němec

Příspěvekod Jiří Svačina v 16 kvě 2012 10:14

Hodně informací k tématu najdete na http://www.agromanual.cz/cz/.
Biobonsaje pokud to jde jsou asi to nejlepší. Já sice také občas něco postříkám, pokud se mi tu nějaká nedobrota přemnoží, ale nepřeháním to . Zdá se mi, že když vyhubíš jednoho škůdce přide druhý který je ještě horší. A pokud se vrátí ten předchozí tak opakovaně použitý stejný postřik už bývá málo účiný... A při nákupu dejte pozor na koncentrace, setkal jsem se nedávno s naředěným herbicidem za bezva cenu ... - levné občas není výhodné...
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Josef Soukal v 16 kvě 2012 11:50

Ty stránky, na které odkazuje p. Svačina jsou zajímavé a seznam škůdců a chorob opravdu nepříjemně dlouhý :x

K Vláďovým fotkám: krom té mšice na modřínu nejsem schopen nic víc identifikovat.

Sám tu mám několik problémů, taky přidám pár obrázků.

Jalovec - napadený patrně červci. Už jsem to kdysi řešil a tuším, že na červce a puklice se vyrábějí jiné prostředky než na mšice. (asi nebude problém dohledat výše v Agromanuálu)
jalovec červci.JPG
jalovec červci.JPG -

Další obrázek je lípa. Měl jsem vždy za to, že tyhle útvary způsobuje savý hmyz - ale během let mi připadá zvláštní, že na to trpí jen tahle jediná lípa - u ostatních to není :? :?:
lípa savý hmyz.JPG
lípa savý hmyz.JPG -

U této lípy se letos pro změnu objevily nějaké skvrny ze spodní strany listů. Vypadá to jako nějaká houbová choroba. Listy se díky těm skvrnám deformují. Strom to sice v růstu nijak nebrzdí, ale dost špatně to vypadá (to samé platí i pro předchozí lípu)
lípa skvrny.JPG
lípa skvrny.JPG -

Skvrny jiného charakteru se mi objevily na buku. List je z vrchní i spodní strany čistý (žádný povlak ani škůdce), ale část listu je jakoby zaschlá. Savý hmyz? Kroupy? Popálení sluncem?
buk skvrny.JPG
buk skvrny.JPG -

U dalšího buku je škůdce jasný - mšice vlnatka - vždy na spodní straně listů - takže pozor, není hned vidět. Při pokročilém stádiu se listy kroutí.
buk vlnatka.JPG
buk vlnatka.JPG -
Josef Soukal

Další

Zpět na Pěstování a tvarovací techniky