Azalky

Vše o pokojových bonsajích

Moderátor: Ondřej Němec

Re: Azalky

Příspěvekod Jiří Svačina v 21 led 2009 22:35

Rhododendron je rod s velkým množstvím druhů. Jedna jeho část – skupina rostlin rostoucích například v Turecku , na zimu opadavých, je dlouhá léta nazývána Azalea . Ale mnohanásobným vzájemným křížením byly vypěstovány a jsou dnes již známé rostliny dost si podobné, které jsou nejen opadavé, ale i jen z části shazující listy - poloopadavé atd. A tak je tento obchodní název používán pro skupinu rostlin opadvývch / knaphil azalky / a i u bonsají pro satsuki azalky, ale i rostliny s drobnějšími listy a jednoduchými , někdy i menšími květy, která je ale listem i květem občas už jen velmi málo odlišná od drobnolistých a drobnokvětých botanických druhů. Pod název rhododendron většina z nás zařadí automaticky / ale chybně / jen velkokvěté stálezelené venkovní rostliny . Praktický význam rozdělení a odlišných názvů pro pěstování je snad jen ten, že opadavé rostliny netrpí tolik v zimním období a i v létě snesou více sluníčka…
Ještě doplním o odkaz - http://databaze.dendrologie.cz/index.php?menu=4&id=599
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 24 led 2009 15:25

Ivet, mrkni na viewtopic.php?f=30&t=104 . Všechny malé azalky byly vytvořeny z podobného vychozího materiálu, jako je ten tvůj ;) .
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Zuzana Tinková v 18 úno 2009 17:40

Ahoj Ivet,
tak ani ja Ťa veľmi nepoteším. V hypermarkete si si kúpila klasický Rhohodendron indicum, tzv. izbovú azalku, ktoré bežne predávajú v kvetinárstvach. Veľmi ťažko dosiahneš bez sklenníka hrúbku kmeňa väčšiu ako je ceruzka. Ak sa chceš naozaj venovať azalkám ako bonsajom, kúp si Satsuki v nejakom bonsai centre, je to kríženec Rhododendronu indicum a ďalšieho druhu Azalea, ale bez mojej múdrej knižky, ktorú som si zabudla doma, Ti to presne nepoviem. Hrubne oveľa rýchlejšie, aj keď žiadne zázračné prírastky tiež nemožno čakať, mne zhrubla na báze za rok asi o 0,5 cm, ak som ju nechala voľne rásť a riadne hnojila. Ak chceš dosiahnuť hrubnutie kmeňa, je vhodné tiež obetovať kvety, odstrániť kvetné puky hneď ako sa tvoria aby sa rastlina nevyčerpávala kvitnutím. Ja som to nespravila, radšej si počkám o pár rokov dlhšie, ale tie kvety mi stoja za to. Satsuki sa pomerne ľahko rozmnožuje aj odrezkami, mne sa vždy chytia všetky, nech to nezakríknem. Zimujem ich od prvých mrazíkov až do tých posledných na povale bez kúrenia, je tam od 2-10 stupňov, malé okno a veľmi sa im tam páči. Mám len také mladé rastlinky, žiadne veľké hrubé stromy, tie sú moc drahé na pokusy so zimovaním, ale keď nájdem vhodné miesto na zimovanie v mojom novom domove, tak si určite zaobstarám aj takú, je to môj obľúbený druh. Ale je to veľmi, veľmi náročný druh. Polievať ju musíš len dažďovou vodou, potrebuje kyslý substrát, ale to určite vieš, vidím, že tú svoju máš zasadenú v kanume.
Takže prajem tvojmu rododendrónu veľa šťastia a dlhý život, ale tento druh sa mi aj pri studenom zimovaní podarilo udržať pri živote max. dve sezóny. Satsuki mám už nejakých 5 rokov.
Pre doplnenie, existujú aj mrazuvzdorné druhy azaliek a rododendrónov, tie sa predávajú v záhradníctvach. Na bonsai sú vhodné skalničkové druhy Azalea japonica a podobné drobnolisté druhy, hrubnú dosť pomaly aj vo voľnej zemi, ale trochu predsa a kvitnú nádherne. Môžu sa pestovať celoročne vonku.
Toľko moje skúsenosti,
Zuzka
Zuzana Tinková

Příspěvekod Pavel Vaško v 20 úno 2009 08:51

Ani moje zkušenosti nejsou nejlepší. Azalka mi vydržela asi 3 roky, kvetla poměrně dost, ale prakticky vůbec nesílila. Postupem doby chřadla až dochřadla. U mne byl asi problém voda, protože i když jsem měl kyselou půdu a hnojivo na azalky, tak v činžáku získávat dešťovou vodu je problém.
Někde jsem četl, že se u těchto druhů ani nepočítá, že by vydržely nějak dlouho, ale to nemusí být pravda.
Pavel Vaško

Příspěvekod Ivet Mikesova v 20 úno 2009 11:42

Zuzi, diky za vycerpavajuci prispevok. Je mi jasne, ze v hypermarkete sa nedostanem k nejakemu extra druhu rododendronu, kupila som si ho skor na skusku, lebo som nikdy nemala odvahu pestovat tento druh rastliny doma prave kvoli narocnejsim podmienkam na starostlivost. Len som ako sa vravi "zodvihla hodenu rukavicu". Za maly osobny uspech povazujem uz aj to, ze sa mi podarilo bez problemov rastlinu rozsadit na dve a presadeni do noveho substratu dosiahnut to, ze neustale tvoria nove a nove kvety. Ale s prichodom jari chcem vsetky kvety obetovat, rastliny prihnojit, viac zostrihat a uvidim ako sa im bude darit dalej. Samozrejme ak doziju dlhsieho casu, pocitam s nimi len na shohiny ;)

... ozaj foto druheho jedinca som zabudla ... mozno buduca mensia polokaskada ;)
Přílohy
Azalka2-310109.JPG
Azalka2-310109.JPG -
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Ivet Mikesova v 07 dub 2009 08:59

Tak sme trosku vo vyvoji opat pokrocili. I ked nerada, ale vo februári som azalkam ostrihala vsetky kvety a doslo na skratenie konarov. Vsetko prebehlo OK, vysledkom je rasiaci zaklad maleho shohinu... vid obrazok ;)
Přílohy
Azalka1-0209.JPG
Azalka1-0209.JPG - zostrih 26.2.
Azalka1-0409.JPG
Azalka1-0409.JPG - fotene 4.4.
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Dan Pánek v 07 dub 2009 10:52

Vypadáto, že tu vzniká pěkný seriál:-)
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Ivet Mikesova v 23 čer 2009 20:23

...tak serialek pokracuje... i ked mi nie je jasne ci ide fakt o interierovu alebo outdoor azalku, uz to tu necham a pridam este dalsiu "krasku"... tiez buducu shohinovu ;)
Přílohy
Azalka1-0609.JPG
Azalka1-0609.JPG - fotene 10.6.
Azalka3_redukcia-0609.JPG
Azalka3_redukcia-0609.JPG - ale sa toho ostrihalo :-(
Azalka3_zostrih-0609.JPG
Azalka3_zostrih-0609.JPG - zalozeny buduci tvar... keby chcela aspon trochu pribrat
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 24 čer 2009 19:23

Vidím Ivet, že jsi to s tou azalkou vzala pořádně, květy nekvěty :D
To je dobře, je potřeba začít od základu. Tak ať se jim daří!

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Ivet Mikesova v 20 črc 2009 21:57

Zatial sa azalkam celkom dari, rasia, rastu a trosku som sa pohrala aj s dratovanim tej prvej. Takze vam predkladam vysledok prace za 6 mesiacov ( praca na nej zacala v januari/lednu 2009 ), mam z nej radost, akurat ma stve, ze ju 2x mesacne trochu hnojim, pridavam aj Lignohumat, ale listkom sa akosi nechce tmavnut, su stale svetlo zelene s naznakom tmavnutia v oblasti ziliek listov. Tak neviem cim to je..., mozno len potrebuju listky "zostarnut" :oops: .
Přílohy
Azalka1-0709 (1).JPG
Azalka1-0709 (1).JPG - moj maly drobecek :-)
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

PředchozíDalší

Zpět na Pokojové bonsaje