Azalky

Vše o pokojových bonsajích

Moderátor: Ondřej Němec

Re: Azalky

Příspěvekod Dan Pánek v 21 črc 2009 17:24

Ahoj Ivet, pěkně jede. Máš nějakou konkrétnější představu o záměru? Ještě bych jí možná dodal trochu pohybu hned nad zemí - řekněme jen úklon doprava a nebál se jen malinko větších úhlů, časem trochu zaniknou.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 21 črc 2009 19:52

Azalka sice pěkně obrůstá, ale v této ranné fázi vývoje mi přijde její tvarování zbytečné. Jako cvičení v drátování to jistě efekt má, ale rostlinu to spíš zabrzdí. Navíc budou takto vytvarované větve v pozdějších letech vůči kmeni nepřiměřeně silné a bude je třeba stejně odstranit.

Co se týče chlorózy listů, tak ta může mít více příčin. Z toho, co se dá vyčíst z Tvých příspěvků a fotek, tipuji jako nejpravděpodobnější příčinu zasolení substrátu a následný nedostatek železa.

Vezmu to od začátku (vše spolu tak trochu souvisí):

pěstební nádoba
Pro azalku této velikosti by stačila poloviční velikost. V této nádobě substrát vysychá pomaleji, takže je rostlina náchylnější k přemokření a to i v propustném substrátu. Také se prodlužuje doba během níž se mohou srážet soli ze zálivkové vody nebo z hnojiv. Tak malá rostlina není schopna efektivně využít živiny z celého objemu nádoby a to také přispívá k zasolení.

substrát
Žádný substrát si neudrží původní kyselost. Stačí několik zálivek tvrdší vodou a kyselá kanuma či rašelina je rázem téměř neutrální. Zvýšené pH pak brání využití železa rostlinou, přestože je v substrátu jeho množství dostatečné.

umístění
Pěstování v interiéru rychlost zasolení substrátu také zvyšuje. Nižší proudění vzduchu, méně světla, to vše vede k pomalejšímu vysychání a opět k vyší náchylnosti substrátu k zasolení.

Co s tím? Možností je více. Okyselení substrátu nebo dodání železa ve formě chelátů je asi to nejjednodušší, ale bude mít pouze přechodný efekt. Snažit se změnit způsob pěstování a tím omezovat faktory zvyšující náchylnost substrátu k zasolení.

Jinak si myslím, že s tou azalkou postupuješ příliš rychle. Během půl roku přesazení, sestřih a tvarování mi přijde až příliš zásahů najednou.

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Ondřej Němec v 21 črc 2009 22:17

Má pravdu, předsedo! Nech ji trochu narůst, třeba rok bez zásahu. Já vím, takhle dělá radost hned, ale bude to tak trvat mnohem déle, navíc, jak Ota-san píše, ty větve, které teď pečlivě tvaruješ, nakonec budeš muset odstranit. A jak ji budeš pořád takhle mordovat, tak ti kmen bude tloustnout ještě mnohem pomaleji. Věř mi, mám s tím bohaté zkušenosti :( .
Ohledně kyselosti Oto-Ivet píše, že zalévá Lignohumátem, ten by to měl trochu spravit. A od zasolení mě docela pomáhá občasná důkladná sprcha vlažnou vodou, která vymyje většnu usazenin ze substrátu.
Ondřej Němec

Předchozí

Zpět na Pokojové bonsaje