Azalky

Vše o pokojových bonsajích

Moderátor: Ondřej Němec

Azalky

Příspěvekod Ivet Mikesova v 13 led 2009 22:06

Zdravim priatelia, rada by som zalozila temu o azalkach, nakolko ma tieto rastlinky velmi fascinuju jednak svojou krehkostou ale najma krasou a rozmanitostou ich kvetov. Viem, ze v zbierkach nasich bonsajistov sa nachadzaju zvacsa hotove importy, ale ja by som predsa len rada videla a pocula o Vasich osobnych uspechoch ci neuspechoch pri ich pestovani.

Kupila som si totiz na jesen jednu azalku v nemenovanom markete a kedze tam boli spolu dve rastlinky, rozsadila som ich kazdu zvlast do noveho substratu. Podla vsetkeho sa im zatial dari, pretoze na jednej z nich sa mi objavili kvetne puky a mam z nich radost. I ked je vseobecne zname, ze azalky zacinaju kvitnut udajne na prelome jari a leta ( kveten ), dufam, ze jej to v tomto obdobi neuskodi. Kazdopadne, rozhodla sa tak sama :) . Tak sa s vami podelim aspon o detail na zatial uzavrete kvetne puky. Drzte nam palce. :D

Budem vdacna za vsetky postrehy alebo typy na ich pestovanie a zuslachtovanie ako bonsaj...
Přílohy
Azalka-0109.JPG
Azalka-0109.JPG -
Azalka_detail2-0109.JPG
Azalka_detail2-0109.JPG -
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Re: Azalky

Příspěvekod Dan Pánek v 14 led 2009 09:49

Pokojové azalky v zimě kvetou běžně, já mám teď azalky pod sněhem... Ještě že ten sníh je...
Lepší je chladná místnost, ale to asi víš.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Tom Benda v 14 led 2009 10:35

Po několika neblahých zkušenostech s azalkami momentálně ani jedna můj interiér nezdobí.
Usychaly někdy bez příčiny, někdy bylo možné vypozorovat jakousi houbovou chorobu. Takže při dalším pokusu jsem pamatoval na preventivní postřiky fungicidem. Azalky stejně začínaly chřadnout. Držely se zuby nehty do dubna (od října) a já se těšil, že letnění venku od května je zachrání. Nedožily se toho.
Azalky mám už jen venkovní. Jménem jsem si jist jen u A. kyuushianum ´Albiflorum´, která je parádní, velmi drobná. Pěstuji a množím ji celkem s úspěchem. Pak mám ještě několik azalkových a Rhododendron impeditum kultivarů.
Fotky dodám asi až na jaře...
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Ondřej Němec v 14 led 2009 13:51

Myslím, že tyto kultivary, které se prodávají běžně v květinářství jako pokojové rostliny až tak úplně pokojovými rostlinami nejsou. Jsem přesvědčen, že každé azalce bude dost vadit teplé přezimování. To, že jí to vadí, se ale může projevit až následující sezónu, kdy v první řadě přestane kvést. Většina rostlin tohoto typu má ráda chladné přezimování 0-10 st.C při omezené zálivce a dostatku světla.
Ondřej Němec

Příspěvekod Ivet Mikesova v 14 led 2009 16:53

Nebojte priatelia, azalky su sice vo vnutri, ale
- su priamo na severnom okne na mramorovom parapete, ktory je stale studeny jak lad
- v miestnosti je zdroj tepla od nich 2 metre daleko
- miestnost je teplotne poddimenzovana, takze tam teplo nemaju ani zdaleka ;)

U tejto konkretne sa uz crta linia kmena, ktorou chcem do buducna rastlinu viest, ale potrebujem aby kmen zhrubol, takze ponechavam vsetky bocne konare, nech tomu napomahaju. A na rok presadim do vacsieho crepnika, aby lepsie priberala :)
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Dan Pánek v 14 led 2009 17:55

Já tedy rozhodně nejsem žádným odborníkem na azalky, Ivet, snad se ozve někdo fundovanější. Rozhodně ale neočekávej sílení jako u Satsuki azalek - Rhododendron indicum. Tyhle keřovité formy azalek i po letech v záhoně jsou jen štíhlé proutky. Pokud chceš přeci jen vyprovokovat sílení, především ve spodní části, musíš naopak obrost kompletně odstranit, podobně jako to je ukázáno ve vedlejším tématu Oty o Granátovém jablíčku. Tohle není borovice, ale bujně rašící rostlina, tahouny ti moc nepomohou. Tuhle azalku mám v záhoně přes tři roky a přes několikanásobné nabytí hmoty koruny jsou kmínky stále jako proutek. Foto 2006.
Přílohy
azalka.jpg
azalka.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Ivet Mikesova v 14 led 2009 20:00

No Dane, to si ma moc nepotesil s tym silnenim kmena, dufala som ze to bude trochu realnejsie :cry: Asi som prilis velky idealista... ;) Ale nevadi, sak nieco z nej snad bude, uvidime o par rokov... ak ostane so mnou na tomto svete...
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 17 led 2009 14:55

Ahoj Ivet,

myslím, že je potřeba se rozhodnout, jestli se chceš těšit z květů nebo vylepšit stavbu kmene. Pokud si vybereš tu druhou možnost, je nutné prostříhat základní linii kmene a nepotřebné větve odstranit. Pokud je obrost pouze v horní části větve, tak pro sílení kmínku příliš nepomůže. Naopak se většina energie využije na tvorbu nových listů a květních poupat.
Samozřejmě bych s těmi zásahy počkal, až bude jisté, že se rostlina po přesazení zklimatizovala.
Ať se jí daří ;)

Ota
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Josef Malimánek v 20 led 2009 00:59

Zdravím. Mám dvě azalky. Jedna z květinářství tedy jaksi Azalea sp. a Satsuki, koupená jako velmi mladá rostlina na jedné výstavě bonsají. Zkušenosti mám více méně shodné jako jsou popsané výše. Jen bych doplnil, že se stav podstatně zlepšil, když jsem přísně dbal na zalévání jen dešťovou vodou. A tou pilně zalévám i v zimním období. Taktéž při výběru hnojiva je nutné k tomu přihlédnout, vybírat "kyselá" hnojiva. Jsou za to vděčné. Také se domnívám, že jim chladnější zimování prospívá víc než přežít zimu v obytných místnostech. Také jsem měl zpočátku strach aby "nenastydly". Teď jsou dokonce v nevytápěném přístavku, kde v minulých dnech teplota klesla na -4°C. Trochu jsem se lekl, ale zdá se bez nejmenších následků.
Jak na satsuki je v časopise Bonsai (ČBA), č. 1/2004 a 2/2004 docela obsáhlý material. Je to podle dvoudílné knihy Sae Won Kima, byla, myslím, vydána u nás v roce 2004?
Zdraví Josef
Josef Malimánek

Příspěvekod Ivet Mikesova v 21 led 2009 21:50

Tak som tu opat s malym pridavkom, azalky su urcite v kondicii, maju nove prirastky a rozvijaju vlnu kvetov, ktorymi ma velmi tesi. Uz som si pre ne kupila aj hnojivo (samozrejme zacnem hnojit az na jar po odkvite ), dokonca je to vyrobok z juznych Ciech a obsahuje guano a je urcene vyhradne pre azalky, rododendrony a kyselomilne rastliny, tak by im malo chutit. Na jar zacnem na nich pracovat, jedna z nich ma predurcene na polokaskadu. Zamer do buducna tak trochu je, ale este nas caka dlhaaaaaaa put ;) .
... inak ak mi vie niekto poradit druh a presny nazov tejto mojej azalky ci rododendronu ( rozdiel medzi nimi mi nie je jasny :oops: ), budem mu velmi vdacna.
Přílohy
Azalka_kvety-0109.JPG
Azalka_kvety-0109.JPG -
zdravi Ivet
Ivet Mikesova

Další

Zpět na Pokojové bonsaje