Osteomeles anthyllidifolia

Vše o pokojových bonsajích

Moderátor: Ondřej Němec

Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Ondřej Němec v 17 zář 2010 20:55

Zdravím všechny milovníky pokojovek. Když jsem se před lety zamiloval do bonsají, nemalou měrou k tomu přispěl tehdejší vynikající časopis Bonsai, pod vedením pana Václava Mergla. Tehdy mě zaujalo mnoho stromů pěstovaných panem Merglem od semínka, ale nejvíc mě (a nejen mě) dostaly jeho Osteomelesy. Dnes by možná mnoho z nás řeklo, že nejsou zrovna podle kánonů tvarování, ale mě se prostě líbily a líbí dodnes. Rostliny ve vynikající kondici, s krásnými kmeny, kvalitně zapěstované v misce a co víc-letos jsou s manželi Merglovými už ke třiceti létům a to zasluhuje hluboký obdiv. A protože se mi vždy Osteomeles líbil i jako rostlina, toužil jsem si také nějaké pořídit. Nakonec jsme s Otou sehnali semena a v říjnu 2008 následoval výsev, který velice dobře vzešel a nakonec dodneška prošlo sítem přirozeného výběru 5 rostlin u mě a dvě, tuším, u Oty (to není doklad Otovy neschopnosti, pouze mé malé ochoty se podělit, výsev byl u mě :-)). Ke druhu samotnému mohu říct jen, že jako pokojová bonsai je vynikající-perfektně po řezu obráží kdekoliv na starém dřevě, mladé výhony se velmi dobře drátují, je velmi vitální a její drobné max 3mm velké lístky ji přímo předurčují k tvorbě malých bonsají. Svoje Osteomelesy pěstuji celé jaro a léto venku až do podzimu a do místnosti je uklízím před příchodem prvních mrazíků-teploty okolo nuly jim naprosto nevadí, ale nechci zbytečně riskovat. Optimální by bylo zimovat je v chladné místnosti s dostatkem světla, kterou ale nemám k dispozici a tak přečkávají zimu na chladném okně v práci orientovaném na západ, kde dál rostou. Zimní výhony jsou ale nevzhledné a na jaře je vždy odstraním. Hlavním škůdcem mých rostlin se ukázaly svilušky, proti kterým je musím nekompromisně v zimě ošetřovat. Pěstování samotné je neproblematické, nutno však podotknout, že Osteomeles velice nesnáší přísušek a téměř vždy, když se taková nehoda přihodí, je s rostlinou konec.
Na zde uveřejněných rostlinách demonstruji způsob, jakým s nimi pracuji-v době , kdy jsou semenáče tvárné (v prvním roce věku) je nakroutím zcela bizarním způsobem, pokud možno ve 3D bez ohledu na jakýkoliv budoucí záměr a nechávám je růst. Ve druhém roce zkrátím všechny postranní výhony a ponechám, jak je obvyklé, růst jen tahouny. V té době se již začínají ukazovat zajímavé křivky kmene, které v budoucnu mohu využít. Takto hodlám postupovat několik dalších let, než kmen dosáhne žádané tloušťky. Postupně, s odrůstáním tahounů, dávám tvar i jim se záměrem je zahřížit a nahradit jinými.
Přílohy
osteo1.JPG
osteo1.JPG -
osteo2.JPG
osteo2.JPG -
osteo3.JPG
osteo3.JPG -
osteo4.JPG
osteo4.JPG -
Ondřej Němec

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Luboš Masař v 17 zář 2010 22:43

Tyto rostlinky jsem měl tu čest vidět loni zhruba
touto dobou naživo.Byly to drátem nakroucené nitky.
Za rok je vidět velký krok kupředu a rýsujou se z nich
zajímavé stromečky.Pěkné Ondro :)
Luboš:lubosmasar@seznam.cz
Luboš Masař

Příspěvekod Tom Benda v 18 zář 2010 07:08

Rostlinky jsou to roztomilé, druh je ale trochu komplikovaný. Nenarůstá zrovna rychle jako třeba buergerianum :-) a ten fatální přísušek... Držím palce a oceňuji zájem o "okrajové" druhy. Líbí se mi zajímavosti, také nepěstuji jen ty nejběžnější a nejověřenější, nejspolehlivější druhy.
Tom
Tom Benda

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 20 zář 2010 16:54

Abych doplnil výše zmiňované informace, přidávám fotky těch svých rostlinek pro porovnání. Spolu se stejným "měřítkem".
Od Ondry jsem "vyfasoval" tři o trochu slabší kusy a zvláště tomu jednomu jsme ani moc šancí nedávali. Měl pouze dva drobné nahnědlé lístky, ale nakonec se vzpamatoval a růstově se nyní řadí doprostřed mezi těmi vyfocenými (jeho foto zatím nemám, je v práci na okně). Ten největší pěstuji doma v interiéru, zatímco ten nejmenší je co nejdéle venku. Zvláště loni byl po převozu od Ondry vystaven chladnějším podmínkám, takže ho to dost zabrzdilo a celou zimu (už ne venku samozřejmě) :D se z toho vzpamatovával. Až nyní na něm začínám pozorovat známky intenzivního růstu.

Také jsem je na rozdíl od Ondry "nenakroutil" a nechávám je růst volně. Směr růstu nejspíš budu korigovat především střihem.
Škůdci se jim zatím vyhýbají.

Ota
Přílohy
osteo1.jpg
osteo1.jpg -
osteo2.jpg
osteo2.jpg -
osteo3.jpg
osteo3.jpg -
osteo4.jpg
osteo4.jpg -
Otakar Hlaváček

Příspěvekod Ondřej Němec v 20 zář 2010 19:43

Tom Benda píše:Rostlinky jsou to roztomilé, druh je ale trochu komplikovaný. Nenarůstá zrovna rychle jako třeba buergerianum :-) a ten fatální přísušek... Držím palce a oceňuji zájem o "okrajové" druhy. Líbí se mi zajímavosti, také nepěstuji jen ty nejběžnější a nejověřenější, nejspolehlivější druhy.

Hele Tome, skoro mám pocit, že když někomu řekneš, že jeho rostlinka je roztomilá, je to jak kdyby ženská řekla chlapovi, že má "roztomilýho" pinďoura... :-D.
Ondřej Němec

Příspěvekod Ondřej Němec v 21 zář 2010 12:36

Koukám na Otovy "nitě" a neshledávám velký rozdíl. Je to asi banální poznatek, ale ověřil jsem si na svých, že skutečně přirostly ve větším květináči víc než v malém, a to i přesto, že jsem hnojil všechny jak vzteklej, mysle si, že tím deficit nádoby nahradím. A ještě jedna věc k Osteomelesu-netvoří bůhvíjaké nebari, spíš nitě od kmene. Pokud se mi osvědčí hřížení větví, budu kvůli nebari stromy hřížit. Jo a Tome, okrajové druhy-v Japonsku jsou šohiny z Osteomelesu brutálně drahé. I když..asi jako všechny šohiny. Zrovna jsou dva v nabídce taisho-en. Jeden za 200 000,- jenů http://taishoen.org/img-shop/09091604/zoom.htm , druhý za příjemných 50 000,- http://taishoen.org/img-shop/09101405/zoom.htm . Je to sice O. subrotunda, ale co na tom záleží?
Ondřej Němec

Příspěvekod Jarmila Pánková v 21 zář 2010 15:11

Ze zvedavosti jsem se podivala na cesky nazev..."tvrdol úročníkolistý" ...cili ted ted budu dumat co je to úročník.
Jarmila Pánková

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 21 zář 2010 22:30

No Ondro, víš, že z nás tady moc lidí pokojovky nepěstuje a Osteomelesy snad o to míň, tak jenom abys nebyl smutný z menšího počtu reakcí, protože mnoho z nás nemá co dodat ;).
Mně se moc líbí, jak jsi semenáčky nakroutil a dal jim slibný základ do budoucna, Ota by s tím neměl otálet :) .
Taky si pamatuju na rostliny pana Mergla ze starých čísel časáku Bonsai, které mě stejně jako tebe velmi zaujaly, musím je zas někde vyhrabat a osvěžit si jejich podobu. Ať se ti, Ondro, s Osteomelesy daří!
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Ondřej Němec v 22 zář 2010 08:36

Jarmila Pánková píše:Ze zvedavosti jsem se podivala na cesky nazev..."tvrdol úročníkolistý" ...cili ted ted budu dumat co je to úročník.

Říkám si proč Tvrdol, myslím, že proto, že vyzrálé dřevo je dost tvrdé a naprosto neohebné-žádné extrémní ohyby!
Ondřej Němec

Příspěvekod Otakar Hlaváček v 22 zář 2010 12:45

Podle Wikipedie má osteomeles velmi pevné dřevo, které v místě jeho původu využívali často na výrobu harpun, šípů či kopí. Takže české jméno tvrdol si nejspíš zaslouží.

Já ty své rostliny moc kroutit nebudu. Už třeba z toho důvodu, aby se dal porovnat odlišný přístup. :)
Jinak na první pokus o hřížení se chystám co nevidět. Přes zimu by mohlo být hotovo.

Pořádný osteomeles má třeba Min Hsuan Lo na svém blogu: http://blogs.knowledgeofbonsai.org/min_ ... da-refine/

Ota
Otakar Hlaváček

Další

Zpět na Pokojové bonsaje